TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Nadváha aneb jak udržitelně zhubnout

23. 6. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

Toužíte po nižší tělesné hmotnosti? Chcete se pustit do hubnutí? V tom případě pamatujte na několik pravidel, které představuji v tomto článku. Díky nim bude mít celý proces opravdu smysl. 

Co je nadváha z pohledu celostní medicíny

Nadváha je stav, kdy nejste spokojeni se svou váhou. Ale ne proto, že se vaše váha a vzhled vašeho těla obecně za nadváhu považuje. Nadváha znamená, že přímo vám nevyhovuje stav vašeho těla z pohledu funkčnosti, komfortu nebo pohodlí

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se může funkce slinivky podepsat na obezitě

Vnímání váhy se liší napříč zeměmi

Každý člověk má jinou potřebu váhy a hustoty hmoty svého těla. Minulý rok jsem byla v nepálských horách a všechny tamní ženy, o které je postaráno a které žijí šťastný život, by v Evropě byly označeny jako ženy s nadváhou.

A naopak ženy, které u nás společnost vnímá jako štíhlé, jsou v nepálských horách vnímány jako neduživé. A z pragmatického důvodu o ně mezi muži není tak velký zájem, jako o ženy se silnějším pasem. To proto, že nemají příliš silnou podstatu, mnoho toho nevydrží a rychleji by mohly onemocnět.

Tamní podmínky jsou náročné a proto jsou lidé v Himalájích a zvláště ženy rády za podsadité tělo s výraznější tukovou vrstvou, které jim poskytuje větší ochranu a zdroj energie, než tělo méně zásobené.

Podobně, jako to mají lidé v Himalájích, to má spousta lidí v Evropě. Také se u nich objevují těžší podmínky, ale na jiné platformě. Každý den čelí velkému tlaku emočnímu i stresovému. Jejich nervová soustava je často přetěžovaná. A aby ten tlak tělo ustálo, potřebuje mít dostatečnou hmotnou základnu.

Kdyby člověk s tímto zatížením ztratil svoji váhu, psychicky by to neunesl. A také se to děje. Mnoho lidí, kteří jsou pod enormní zátěží, podlehnou tlaku médií a sociálních sítí a začnou ztrácet svoji hmotnou oporu. A objeví se úzkosti, deprese a závislosti všeho druhu. Pokud se člověk chce zbavit kil navíc, měl by se nejprve ujistit, že nečelí tlaku, stresu a napětí. 

Každý člověk má svůj vlastní Zlatý střed. Stav, kdy se cítí nejlépe. A pokud má víc tuku, než je jeho Zlatý střed, potom má nadváhu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKVíte, čím oslabujete svoji slinivku břišní?

Co dělat, pokud toužíte po nižší váze

Ve chvíli, kdy člověk zatouží po snížení své tělesné hmotnosti, by se rozhodně neměl unáhlit. Především by se neměly objevit žádné šokové scénáře typu: „Od zítřka budu místo večeře běhat“ a podobně. Takové rozhodnutí vyplývá z momentálního emocionálního stavu, kdy v pozadí je:

Ve chvíli, kdy se člověk pustí do hubnutí tímto stylem, může si být jistý, že tělo bude v opozici. A i když se to na chvilku podaří, pár kilo jde dolů, tak při nejbližší možné příležitosti si tělo svoji hmotu zase rychle nabere.

Zvažte, zda máte k redukci hmotnosti podmínky

Pokud chcete upravit svoji váhu směrem dolů a chcete v tom být úspěšní, je třeba to promyslet a naplánovat. Nejprve musíte zjistit, zda k tomu máte podmínky. To znamená, zda nejste pod tlakem a stresem a že máte dost času na odpočinek. A že ve vašem životě panuje spokojenost a pohoda. Jakmile se o tom ujistíte, můžete začít plánovat zajištění těla. To je druhá nejdůležitější podmínka pro úspěšné snižování váhy těla.

Pamatujte na pravidelný režim

Myslete na to, že svému tělu musíte zajistit stravu čtyřikrát až pětkrát denně v pravidelných hodinách. Kromě toho je důležité zařadit 8 hodin nerušeného spánku, pravidelný pobyt v přírodě a celkově příjemné životní podmínky. Tyto přípravy by se mohly zdát zanedbatelné, ale nejsou.

Pokud má naše tělo pustit bohaté energetické zásoby, musí mít jistotu, že je nebude potřebovat při řešení složitých emočních, stresových situací pod tlakem. Tedy situací, které ho stojí ohromné množství energie. A pokud by tuto energii nemělo, nemuselo by přežít.

Pokud důkladnou přípravu zanedbáte, můžete si být jisti, že si tělo ztracenou energii v podobě tuků brzy nabere zpět. A pro jistotu ve větší míře, než byla ta původní zásoba, o kterou přišlo. Tím byste poměrně brzy přibrali víc kilo, než jste ztratili. A pokud by se to několikrát opakovalo, mohli byste za čas litovat, že jste se do něčeho takového vůbec pouštěli. Ve výsledku byste byli šťastni za tu původní váhu, z níž jste vycházeli.

Nevěřili byste, kolik tuků dokáže tělo vyrobit třeba z obyčejné rýže, nebo i zeleniny. Čím méně byste jedli, tím více byste přibírali. Tělo nesmí mít sebemenší pochybnosti o tom, že energii, kterou pouští, prostě nebude potřebovat. Jakmile máte dokonalé podmínky připravené, žijte je minimálně 14 dní, než se do čehokoliv pustíte. Nechte tělo, aby se seznámilo s novým stavem, uvěřilo mu a uvolnilo se do něho. To zhruba 14 dní zabere.

Zařaďte pohyb

Jakmile budete připraveni, poznáte to tak, že už vám o žádné hubnutí nepůjde. Bude vám moc dobře a proces hubnutí se bude dít tak nějak sám. K tomu stačí pouze upravit stravu a zařadit pravidelný pohyb. Co se týká pohybu, ideální je rychlá chůze, jóga, tanec, tenis nebo míčové hry. Zkrátka cokoliv, co děláte s nadšením a naplňuje vás to radostí.

Co (ne)jíst

Co se týká stravy, vyhněte se:

Maso omezte na minimum, je velmi těžké na trávení.

Vařte si svoje vlastní jídlo především z potravin, které podporují funkci slinivky a nejsou těžké pro játra. Takovými surovinami je například:

Na internetu najdete spoustu receptů na velmi nápadité a chutné pokrmy z těchto ingrediencí, především veganské pokrmy jsou někdy až překvapivě jednoduché, chutné a často tzv. za pár korun. Tyto ingredience mají jedno společné. Podporují funkci slinivky a tím vám zaručí, že vaše jídlo bude rychle a dobře zpracované. Získáte z něho parádní výživu pro svoje buňky a nebude co ukládat do tuků. To pokud je slinivka silná. Kdybyste ji oslabovali těžkým a špatně stravitelným jídlem, špatně strávená potrava by podpořila růst tukové hmoty.

Vyzkoušejte moje recepty

5 jednoduchých snídaňových receptů
10 jednoduchých receptů na zdravé obědy
6 receptů na lehkou odpolední svačinu
5 receptů na lehké a zdravé večeře

Závěrem

Pamatujte, že není těžké snížit váhu těla. Ale musíte si být jisti, že to tak opravdu chcete vy a že se nerozhodujete pod nátlakem společnosti. Potom se to povede. Pokud se chcete o stravě dozvědět více, nenechte si ujít můj seminář.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera