Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
[SERIÁL] Ve druhém dílu seriálu se dozvíte, čím si člověk oslabuje svoji slinivku břišní. Víte, jaké potraviny na tento orgán působí pozitivně a které negativně?
ČTĚTE 1. díl seriálu – Obezita (1. díl): Jak se může funkce slinivky podepsat na obezitě
Z předešlého dílu víte, že za přibíráním na váze stojí špatně fungující slinivka břišní. Slinivka břišní je orgán trávicí soustavy, který má zásadní vliv na zpracování všech složek potravy. Jinými slovy, když člověku bude chybět žlučník, nic moc se neděje, protože ho plně zastoupí slinivka. Když mu však onemocní slinivka, nezíská z potravy vůbec nic.
V tradiční čínské medicíně je slinivka braná dohromady se slezinou jako jeden orgán. Mají zásadní vliv nejen na trávení, ale také na zadržování vody v těle. To znamená na vznik otoků vážících klidně i několik kilogramů, které se jeví jako tuky.
Dobře fungující slinivka se podílí i na:
TIP: Trápí vás špatně fungující slinivka? Náš přístup celostní medicíny vám s tímto problémem dokáže pomoci.
V průběhu našeho života se postupně mění funkčnost naší slinivky.
Když se narodí dítě, tak jeho slinivka šlape jako hodinky. Až na výjimky, kdy maminka prožívala těžké životní situace. Miminko papá přesně to, na co je jeho tělo konstruované – mateřské mléko. Miminko dělá, co cítí, a společnost mu to toleruje. Jeho tělo se tedy vyvíjí zdravě a silně, jeho psychika směřuje k utváření silné a vyrovnané osobnosti.
Časem, jak roste, musí se čím dál víc přizpůsobovat systému. Jí ne to, o co si řekne tělo, ale co mu dají jíst. Nikoho nezajímá, že jeho tělo si žádá vitamíny a minerály, které právě jemu předložené jídlo neobsahuje. Musí jíst i když nemá hlad, protože ve 12 hodin se prostě obědvá. Nesmí jíst když dostane hlad, protože je zrovna někde, kde se to společensky nehodí.
Celý zažívací systém se vyladil na příjem potravy, množství kyselin v žaludku je optimální, slinivka je v plné síle, střeva jsou odpočatá a čekají na možnost rozložit natrávenou potravu na výživu pro buňky. Ale nejde to, protože kdyby hladové dítě ve vyučování vytáhlo svačinu, urazilo by tím společnost.
Jak dítě roste, přijme do svého života fakt, že nezáleží na tom, jestli má nebo nemá hlad. V zaměstnání klidně celý den nejí, není čas. Už ani necítí hlad. Jeho zažívací systém postupně slábne. Trávicích enzymů i kyselin se tvoří čím dál méně. Jídlo přijde až večer, ale po celodenním hladovění není možné se dojíst. Člověk toho sní najednou veliké množství a často i dost různorodé druhy potravin.
Tím se zažívací systém a hlavně slinivka dostává do stresu, nezvládá stravu rozložit. Jídlo v těle kvasí a hnije, čímž vznikají toxiny. Ty se přes střevní stěnu dostanou do krve. Játra a ledviny je mají zpacifikovat. Protože je toho hodně, co musí v těle pacifikovat, nechají je uložit do podkoží, zakonzervovat tukem. Čím víc toxinů, tím víc tuků. A to je jeden způsob, jakým si člověk v moderní společnosti ničí slinivku.
Je důležité myslet na to, že správnou funkci slinivky lze podpořit vhodnými potravinami. Které to jsou a kterým bychom se měli spíše vyhýbat?
Dalším důvodem pro ničení slinivky je vybírání potravy. Slinivku posilují obiloviny. V naší oblasti se jedná nejvíce o:
Kolik lidí jí však kroupy častěji, než jedenkrát za půl roku?
Slinivku oslabují:
Kolika lidem se podaří se tomuto vyhnout?
TIP: Revitalizujte svoji slinivku s pomocí technik celostní a čínské medicíny.
Dalším způsobem, jakým si člověk ničí slinivku jsou starosti, problémy, neustálé přemýšlení.
Dokud je dítě ve věku, kdy se na něho nahlíží jako na “hloupé a nevědomé”, přistupuje k životu přirozeně. Všechny svoje úspěchy, ale i úspěchy lidí kolem něho oslavuje a má z nich radost. Pokud se jemu, nebo lidem kolem něho něco nedaří, bere to jako oblast, kde se může zlepšit. Usiluje o zlepšování se bez pocitu frustrace.
Jakmile začne chodit do školy, situace se radikálně změní. Naše společnost vytěsnila možnost udělat chybu. Úspěchy se berou jako samozřejmost, nevěnuje se jim žádná pozornost.
Ale neúspěch, to je jiná. Jakmile někdo udělá chybu, všechny okolo to zaujme. S napětím se očekává, jakým způsobem bude člověk za svoji chybu potrestán, zesměšněn, ponížen.
Cílem člověka se stává život plný napětí, sebekontroly a obav ze selhání. Neustále zaměstnává svoji mysl přemítáním o tom, jestli jeho činy budou mít nějaké následky a jestli by to nemělo být nějak jinak.
Nedokáže myšlenky zastavit. Jeho vnitřní orgány situaci vyhodnotí jako neustálý stav ohrožení. Jsou ve stresu a jsou sevřené. Všechny systémy v těle jsou v napětí. Funkce vnitřních orgánů (a to i slinivky) se snižuje na minimum potřebné k přežití.
Dalším důvodem, proč se oslabuje funkce slinivky, jsou neprojevené emoce. Často spolu žijí lidé, kteří už se ve skutečnosti dávno rozešli. Už je nic nespojuje, ale připadá jim velmi obtížné rozejít se úplně.
Časem se jejich vztah vyhrotí do zlosti až nenávisti, kterou ale nechtějí projevit. Protože hrozí, že by se opravdu rozešli. Strach z toho, že budou sami, nebo že by se musel dělit majetek, je tak velký, že jim nedovolí emoce projevit. A to opravdu hodně oslabuje slinivku.
Ve třetím díle tohoto seriálu se dozvíte několik receptů jako inspiraci pro stravu, která posiluje slinivku.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera