TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Systém jater a žlučníku: co našim játrům škodí?

13. 3. 2024 | Celostní medicína, Čínská medicína

Biologické jaro už začalo a s ním přichází i obnova jater a žlučníku. Tento systém těla v dnešní době potřebuje velkou podporu. Proč? Co přesně mu škodí a co je naopak vhodné mu dopřát?

Co je úkolem jater v našem těle

Ve zkratce řečeno jsou játra patronem těla. Skladují a doplňují vitamíny a minerály a čistí krev od všeho, co by tělu mohlo ublížit. Svlažují šlachy a pojivovou tkáň, aby bylo tělo volně a lehce pohyblivé. Také přispívají k trávení potravy, uchovávají energii a výživu, kterou podle potřeby distribuují do těla.

Vyživují všechny vnitřní orgány. Řídí průchodnost všech tělesných cest:

Chrání, čistí, vyživují a všeobecně podporují vnitřní prostředí.

O játra je nutné pečovat. Díky tomu se budeme dobře cítit a mít dobrou náladu. Jídlo nám bude chutnat, spánek bude kvalitní a budeme se moct dobře pohybovat. Také nebudeme zadržovat vodu a přibírat na váze. Nebudeme tolik unavení. Naše psychika bude pevná, budeme odvážní a vytrvalí.

Dokážeme kritiku přijmout jako příležitost k růstu. S příchodem jara je přitom ideální příležitost k tomu více pečovat o svoje játra.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak na jarní detoxikaci organismu: co jíst a čemu se vyhnout?

Systém jater a žlučníku: co našim játrům škodí?

Kvůli čemu dochází k oslabení jater

Kdyby játra nebyla tak silně oslabována, tělo by téměř nestárlo. Fyzický i psychický stav by byl velmi dlouho skvělý a člověk by byl nejen soběstačný, ale i svěží v pokročilém stáří.

Jeden z hlavních důvodů těžké degenerace těla i psychiky je právě stagnace tělesných cest:

To všechno by nemuselo nastat, kdyby játra nebyla takovým těžkým způsobem oslabována.

U příliš přetížených jater také nastává neschopnost se o sebe postarat. Takoví lidé zůstávají ležet na lůžku bez možnosti dojít si na toaletu. A co tedy játrům způsobuje největší zátěž? Především špatně zvolená strava a emoce. Níže si vše vysvětlíme. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 4 nejčastější přesvědčení, která zbytečně blokují váš růst

Jakou stravu si dopřát, aby vám játra poděkovala

Naše současná nejběžnější strava je ohromnou zátěží pro játra. Dávno je pryč doba, kdy se lidé stravovali střídmě, téměř bez tuků a jejich denní stravou byly hlavně obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, ořechy a semínka. Dříve bylo vše čisté a bez chemie. Vejce, mléko, maso, tuk, nebo cukr lidé jedli velmi zřídka.

V dnešní době je strava tak těžká, že se člověk upřímně diví, co to tělo všechno ustojí. Vejce, mléko, sýry, tuky, cukry, uzeniny, paštiky a maso jíme denně v obrovském množství.

Navíc dnešní strava obsahuje velké množství chemických látek, které jsou pro tělo svým způsobem jedovaté. Není to jed v pravém slova smyslu. Když jej člověk ve stravě sní, neotráví se hned jako po cyankáli.

Ale do jeho těla se dostane látka, která tam nemůže být. Je neslučitelná s fungováním těla a proto je třeba ji z krve vyfiltrovat a potom chemicky přeměnit na látku, která tělu neškodí. Ani neprospěje, ale aspoň už ho nelikviduje.

Jinými slovy tělo vydává ohromné množství energie každý den proto, že se výrobci snaží vyrobit ideální potraviny, které se nekazí, jsou krásně barevné, chutnají až návykově, nehrudkují, netvrdnou, nebo naopak neměknou atd.

Uzeniny, jídla z fastfoodů, smetanové omáčky, sýry, smažená, pečená a grilovaná masa. Hotové pokrmy, instantní pokrmy, průmyslově zpracované pokrmy. Tím vším játra velmi trpí, zpomaluje to jejich funkci stále více. Není to tak, že by jejich funkce byla oslabená na stále stejnou hodnotu.

Je to stejné jako když máte potrubí, které se kalem začíná ucpávat. Jakmile to jednou začne a něco podstatného se nezmění, potom to nabírá čím dál vyšší rychlost, až to znemožní funkčnost systému celkově.

To stejné se stane s tělem, když jsou játra přetěžovaná. Kvůli tomu se začne zpomalovat a časem i zastavovat pohyb výživy, krve, energie, vody a kalů v těle. Nejen, že to člověka ucpe, ale má to také výrazně špatný vliv na stav dalších vnitřních orgánů, celkově těla a mysli.

Systém jater a žlučníku: co našim játrům škodí?

Jak naše emoce působí na zdraví jater

Emoce jsou druhým nejsilnějším důvodem, proč se naše játra příliš zatěžují. Ztrácejí schopnost plnit všechny svoje funkce a tělo začne degenerovat.

Funkci jater zpomalují emoční stavy v podobě zlosti, vzteku, stresu, tlaku a zklamání. Dochází k zatěžování jater a tělo je vystaveno degeneraci. Co s tím? Bohužel není snadné vyhnout se všem těmto nástrahám a doběhnout do cíle s plným počtem bodů, ale jde to.

Plně to souvisí se zodpovědností za sebe, za svoje zdraví a za svůj rozvoj. Přesně tato zodpovědnost povede každého k tomu, aby vyměnil:

Receptů jsou na internetu stovky, možná tisíce. Jen je třeba svou stravu vidět jako prioritu.

Nicméně emoční stavy jsou o něco složitější. Existenční strachy dokážou s člověkem pořádně zamávat a vyvolat v něm velký stres. Ale je i spousta jiných důvodů, proč se člověk dostane do negativních emočních stavů.

Například když má velká očekávání a ta se nesplní. Nebo když nemá pochopení pro druhou stranu, její rozhodnutí, nebo činy. Také třeba když už příliš dlouho setrvává v zaměstnání, nebo ve vztahu, kde to energeticky dávno skončilo.

Ať už je to cokoliv, nemělo by to pro člověka mít větší cenu, než jeho játra a jeho zdraví. Stačí se zaměřit na cíl – být ve svém středu. Přát si to, když jde člověk spát, i když ráno vstává. Mít to jako ústřední myšlenku, udělat pro to maximum, aby toto přání nezmizelo z dohledu.

Realita se tímto směrem natočí, přijde pár výzev a zkoušek a po jejich zdárném složení už je to jen otázka času, kdy se člověk dostane do emoční kondice natolik stabilně, že ho skutečně (ne jen jako), nic nevyhodí z rovnováhy a nezatíží jeho játra. 

Systém jater a žlučníku: co našim játrům škodí?

Dopřejte svému tělu to nejlepší

Játrům ladí:

Játra jsou životně důležitým orgánem a mají svého zástupce – ochranitele, který na sebe vezme vše, co by játra mohlo ohrozit. Je to žlučník.

Proto pokud si člověk ničí tento systém, nejprve přijde o žlučník. A to je neklamnou známkou toho, že jeho játra jsou dlouhodobě ohrožena. Samotnému žlučníku se budeme věnovat v dalším článku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co je lenost a proč byste neměli ignorovat potřebu odpočinku

S čím vám můžeme pomoct?

Trápí vás nějaký zdravotní problém? Obraťte se na nás. Odhalíme jeho pravou příčinu dle principů celostní a čínské medicíny a pomůžeme vám, abyste se jej jednou provždy zbavili.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera