TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Co je lenost a proč byste neměli ignorovat potřebu odpočinku

30. 8. 2023 | Celostní medicína

Je spousta životních situací, které jsou považovány za lenost, ale lenost to není. Ročně na „lenost“ profesně, nebo osobně vyhoří tisíce lidí a další tisíce onemocní vážnou chorobou. Proto by bylo dobré si tento jev více rozebrat a vysvětlit si, proč je třeba poslouchat naše tělo. 

Z čeho vychází lenost

Skutečná lenost vychází z nastavení, že někdo za mě udělá, co neudělám já. Jedná se o stav, kdy ego člověka považuje za zbytečné vyvíjet nějakou činnost (např. práci či úklid), když se v jeho životě vyskytuje někdo, kdo by to mohl udělat za něho. A přitom nezáleží na tom, v jaké oblasti života se lenost vyskytuje.

Mohou to být už zmíněné materiální povinnosti, ale může to být i lenost v interakcích. Projevuje se například tak, že člověk cítí, že by měl víc komunikovat, přidávat do debaty s partnerem svůj úhel pohledu, ale nedělá to. Protože je to jisté úsilí, které se mu nechce vynakládat.

To jsou příklady lenosti. Za lenost lze tedy považovat cokoliv, co člověk cítí, že je potřeba v souladu se situací, v níž se nachází a nedělá to. Za předpokladu, že neexistuje emoční překážka.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 3 důvody, kvůli kterým nás trápí vnitřní nervozita, napětí a úzkosti

Dnešní společnost je nastavena na vysoký výkon

Fenoménem dnešní doby je spíš opačný jev. Lidé se s oblibou bičují k vyšším a vyšším výkonům. Mají pocit, že dělají málo, že podávají malé výkony a mohli by se snažit víc. Vyčítají si každou minutu, kdy nejsou ve vysokém pracovním nasazení, nebo kdy dokonce odpočívají. Přitom o odpočinku nemůže být řeč, protože u toho ležení si v hlavě přehrávají, co všechno udělají hned po odpočinku. A tímto způsobem tělo stále udržují v napětí.

Zlobí se na sebe, když přijde únava a tělo se hlásí o to, co provozně potřebuje. A k tomu z opačné strany přichází nedostatečná výživa. Proteiny oddělené od zbytku potraviny, ze které vzešly a obecně průmyslově zpracované potraviny. Lidé se soustředí na hmotu, ne na energii.

Samotný protein například z hrášku obsahuje hmotu z hrášku, ale energie, kterou hrášek nesl, už je dávno pryč. Tím je člověk udržován v tom, aby se zaměřoval pouze na hmotu. Svaly, vlastnění, posuzování, strach – to je jen malý příklad toho, co se v člověku posiluje, pokud v sobě podporuje růst a pozici hmoty. A naopak – radost z pohybu, prožitky, láska bez podmínek, radost obecně je příkladem toho, co člověk prožívá, když v sobě posiluje energii, kterou nese např. i hrášek, ale kterou už nemá ten samotný protein.

Průmyslově zpracované potraviny jsou důmyslně promyšleným tahem, jak lidi udržet ve hmotě – tedy v konzumu. Ale s tím právě přichází i zmíněný pocit, že člověk nedělá dost, i když už je někdy i násobně výkonnější, než na co je jeho tělo nadimenzováno. Člověk dnešní doby tělu nedává možnost se regenerovat. To, co vidíme z vnější strany obalu našeho těla, je jen špička ledovce toho, co se děje ve skutečnosti.

Tělo vyžaduje jiné podmínky, než ve kterých žije

Tělo je koncipováno na úplně jiné podmínky, než ve kterých v dnešní době člověk běžně žije. Klid, radost, spolupráce, respekt, čistá voda i vzduch, čistá strava plná energie, soulad s přírodou atd. To jsou podmínky, ve kterých se tělo lehce regeneruje. A i v těchto podmínkách potřebuje na svoji regeneraci pravidelný čas, o který si říká únavou (tedy potřebou odpočinku).

V dnešní době se ale málokdo aspoň někdy přibližuje životu v podmínkách, které jsem popsala výš. Proto je jasné, že tělo v dnešní době nedostává ani ze čtvrtiny, co by mít mělo, aby bylo zdravé. Tělo nikdy neonemocní jen tak, z ničeho nic. Dokonce i bakterie, viry a infekce se do těla mohou pustit až ve chvíli, kdy klesne imunita natolik, že tyto patogeny tělo do sebe propustí. A někdy to dělá i účelově ve snaze vypnout svého majitele aspoň na pár dní.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak posilovat hluboký a vydatný spánek

Některé procesy vyžadují horizontální polohu

Uvnitř těla dochází každou vteřinou k velmi složitým a sofistikovaným procesům, které někdy vyžadují doslova horizontální polohu. Jedná se o regenerační procesy, při kterých je třeba snížit vliv zemské přitažlivosti. V té chvíli srdce není tolik namáháno, krev pumpuje do stran a ne proti gravitaci. To samé se týká i lymfy. Distribuce živin do buněk je daleko jednodušší a tělo na ni nepotřebuje vydat tak moc energie, jako v běžném režimu.

Ledviny, které z každého nádechu odvádí energii do energetického rezervoáru a tam ji uchovávají, energii odvádějí nejlépe tehdy, kdy je tělo v horizontální poloze. A ideálně, pokud mysl relaxuje a netvoří nové a nové podněty k aktivaci svalových vláken v těle. V našem těle se každou vteřinou odehrává velká spousta procesů, o kterých často nemáme ani ponětí, protože se zabýváme každodenními dramaty našeho života.

Opravy, obnovy a napojování všech obvodů a systémů těla probíhají skutečně neustále, každou vteřinu našeho života. Ale na některé činnosti tělo potřebuje až 80 % naší životní energie. V tu chvíli pociťujeme potřebu odpočinku. Není to ve chvíli, kdy opravdu nemůžeme odpočívat. Tělo není ignorant ani despota vyžadující pozornost, kdy se mu zachce.

Skutečně velmi citlivě spolupracuje s myslí a hledá možnosti, kdy by se ty nejsložitější opravy daly uskutečnit. Jakmile se v naší mysli objeví informace o volnu, začne spouštět proces obnovy. A na nás je, abychom spolupracovali. Když přijde čas volna a spustí se únava a pocit tíže v celém těle, je na místě přijmout situaci, jaká je. A to i když jsme měli bohaté plány.

Pokud v takové chvíli tělo hned poslechneme, doba obnovy může trvat třeba jen 4 hodiny. Poté se nám energie vrátí zpět, ba naopak – budeme se cítit daleko lépe než předtím. Ale pokud to budeme ignorovat, nervovou soustavu budeme za pomoci kofeinu hnát do vysokých obrátek. A může dojít přesně k situaci, kdy se člověk dozví o chorobě, která se v jeho těle rozbujela tak, že ji těžko lze zastavit. A následně si říká, kde se to tady vzalo z ničeho nic. Ale to nikdy není z ničeho nic, ale z nezájmu, nedostatku empatie a respektu k sobě sama.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak si na dovolené opravdu odpočinout

Naučte se lépe pracovat se svým tělem

Chcete se naučit, jak pracovat se svým tělem a jednotlivými symptomy? Navštivte některý z našich seminářů, kterými vám provedu teoreticky i prakticky. 

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera