TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jak si na dovolené opravdu odpočinout

14. 7. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

Dovolená by měla být obdobím pro regeneraci. Často se ale stává, že člověk po návratu z ní cítí ještě větší únavu a frustraci. Proč tomu tak je a jak to změnit? 

V průběhu roku jsme zvyklí na rutinu

V průběhu roku člověk zabředne do rutiny a stavu, který se víceméně opakuje. U velké části lidí se každý den dějí podobné věci, často je třeba překonávat období stresu a napětí. Podobá se to křečkovi v běhacím kole. Člověk se neohlíží napravo nalevo a prostě dělá, co je potřeba. Únavu přeráží kofeinem, napětí uvolňuje sportem nebo alkoholem. Ale stále jde o totéž – udržet se v rutině i přes vnitřní nechuť.

Tento stav bývá běžný u lidí, kteří nemají rádi svoji práci nebo jim to neklape doma. Případně u těch, kteří nedokáží ocenit, co mají. A frustrují sami sebe pocitem nespokojenosti.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKDejte si pozor na sluníčko. Jak se správně opalovat?

Na co bychom se měli na dovolené zaměřit 

Dovolená má být nástrojem k tomu, aby se člověk dostal sám k sobě. Aby si uvědomil, kde se nachází a kde by se nacházet chtěl. Také by se mělo jednat o prostor k zamyšlení, jak se daný člověk cítí a jak by se chtěl cítit, co je pro něho skutečně důležité a jaké zvyky už ho jen omezují a svazují.

Toto by měla být skutečná náplň dovolené. Nejde o to zaplatit si exkluzivní dovolenou a chvilinku se cítit lépe než ti ostatní. Toto pouze prohlubuje frustraci v běžném životě, protože tím člověk získá pocit, že mimo dovolenou se má špatně. I když to tak ve skutečnosti vůbec nemusí být. Dovolená by měla být dobou regenerace vnitřního nastavení. A tímto vnitřním nastavením je myšleno to, jak se cítíme, co prožíváme, co si přejeme, zda se tím směrem ubíráme a jak se díváme na sebe a ostatní. Zkrátka vše, co se děje uvnitř nás každou vteřinu našeho života.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak posilovat hluboký a vydatný spánek

Co by měla dobrá dovolená splňovat, abychom si na ní odpočinuli

Aby dovolená splnila svůj účel, potřebujeme k tomu zajistit vhodné podmínky. Jaké to jsou? 

Vyrazte do dosud nepoznaného místa

Místo, kde trávíme dovolenou, by pro nás mělo být do té doby neznámé. Všimněte si, že když se ocitnete v novém prostředí, probouzí se vaše nitro. Cítíte zvídavost, nadšení, touhu poznávat a objevovat. Ale pokud přijedete do míst, která už znáte, vyměníte rutinu za rutinu. I když se jedná o příjemné místo a máte ho rádi, všechno tam už znáte a vaše vnitřní prostředí upadá do stavu, kdy tzv. jede na autopilota.

K tomu, abyste více poznali stav vašeho vnitřního prostředí, vaše touhy, vášně a sny, je třeba, abyste vystoupili ze „zajetých kolejí“. Jedině tak se vaše nitro probudí a začne reagovat. Pokud i přesto máte rádi určitou destinaci, buďte otevření novým setkáním. Zkrátka dejte šanci možnostem, které vás mohou v něčem ovlivnit.

Domluvte se s ostatními cestujícími 

Lidé, se kterými se chystáte trávit dovolenou, by měli přinejmenším vědět, že nebudete plnit jejich přání, zajišťovat jejich komfort ani jim zpříjemňovat dny. I s dětmi, které už nepotřebují krmit a přebalovat, se dá domluvit na tom, že po dobu dovolené převezmou sami zodpovědnost za vlastní potřeby a víceméně se o sebe budou starat sami. A to za předpokladu, že vy přijmete ten fakt, že se o sebe můžou starat jinak, než byste si přáli vy. Tím i pro vaše děti bude dovolená dobou objevování sama sebe.

Program neplánujte

Program by pokud možno neměl být žádný. Neznamená to, že by se na vaší dovolené nemělo nic dít. Ale každý váš dovolenkový den by se měl skládat z minuty na minutu podle toho, co si v tu danou chvíli přejete dělat, vidět, prožívat. Čím víc lidí, tím víc chutí, ale i inspirace. A nakonec se spontánní náplň vždy poskládá tak, že se večer všichni budou cítit spokojeni a naplněni. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak psychosomatika ovlivňuje naše tělo

Nechte svou mysl na dovolené plynout

Díky zmíněným podmínkám vystoupíte ze šedi běžných dní a tvoříte si lepší budoucnost. Stačí pouze prožívat a nehodnotit, neposuzovat. Pokud prožíváme něco nového, co nás inspiruje a líbí se nám, cítíme touhu také tak žít nebo tím být. V tu chvíli se zároveň naše nitro natočí přesně tím směrem. Potom je jen otázka času, kdy se přesně do tohoto vytouženého bodu dostanete.

Ale pozor. Pokud si tento proces zablokujete myšlenkami typu „toho nikdy nedosáhnu“, nebo „mně se to stát nemůže“,  k tomuto bodu existence se skutečně nedostanete. Progresivního růstu dosáhnete vždy jen pozitivy.

Představte si například, že se na dovolené seznámíte s rodinou, ve které koluje skutečná harmonie. Cítíte ji tak, jako jste ji ještě nikdy nezažili a moc se vám to líbí. Rodina vyzařuje spokojenost, má i neomezené hmotné prostředky. Oboje se vám velmi líbí. V tu chvíli se otevřete a vstupte do prožívání tohoto stavu. Jednoduše si užívejte jejich přítomnost a buďte součástí všeho, co se děje. Otevření, spolupracující, laskaví. Žijte s nimi jejich realitu, která se tím stává i vaší realitou. A nic na tom nemění, že po návratu z dovolené vstoupíte do vašeho stávajícího života. Vy už to v sobě máte jinak. Už máte jiné nastavení díky prožitému poznání, které jste do sebe přijali. Díky němu se vaše realita za poměrně krátkou dobu dostane do úplně stejného stavu, který jste s tou rodinou prožívali, a který se vám tolik líbil.

Dejte si pozor na zbytečnou negativitu

Mysl má ve zvyku do prožívání vstupovat a hledat potíže. Může to komentovat například tak, že „tak to není, jenom to hrají“, nebo „kdyby měli život jako mám já, tak dobře by jim nebylo“ a podobnými destruktivními komentáři. Nenechte si to shodit. Více se vnořte do prožívání a mysl úplně vyřaďte ze hry. Zapnete ji zase až v práci, ale při prožívání jí prostě nedávejte prostor. Celé vaše tvoření by vám zablokovala.

Tvoření se děje na základě rezonance. Pokud něco prožíváte, líbí se vám to a rezonujete s tím, potom už jste v té stejné situaci a hmota – tedy vaše obvyklá realita – se jen musí dotočit do toho stavu.

Ve svém životě budete pozorovat postupné změny. Vaše reakce, vnímání i myšlenky budou proměnlivé a stále více se budou podobat tomu, co jste zažili a co se vám tak moc líbilo. Také emoce, které při setkání s novou krásnou realitou zažíváte, jsou velmi důležité. Pokud byste prožívali závist, hned ji přeměňte na vděčnost za to, že máte možnost vstoupit do reality těchto lidí a tím si splnit svůj sen. A buďte v tom důslední. Nejde o to, jestli je, nebo není vidět, že cítíte závist. Ale jde o to, co prožíváte.

Pokud byste se jen pokusili závist skrýt, nepomůže vám to a možnost vstoupit do vytoužené reality vám to uzavře. Je to proto, že závist s sebou nese energii odporu a nesouhlasu. Tím pádem byste nerezonovali s touto krásnou realitou a nikdy byste jí nedosáhli. Závist ve vás vůbec nesmí existovat. Jakmile byste ji pocítili, nečekejte na nic a hned ji otočte do vděčnosti. Jde to velmi lehce, chce to jen trošku cviku, ostatně jako cokoliv jiného. I chodit jsme se nenaučili za jediný den, ale to úsilí se nám vyplatilo. 

Navštivte náš seminář

Přeji vám skvělé zážitky, které posunou vaši realitu vytouženým směrem. A pokud byste se rádi naučili více pracovat s vaším vnitřním prostředím, myslí a s emocemi, navštivte náš seminář Samoléčebné procesy a techniky, kde se těmto věcem spolu budeme věnovat teoreticky i prakticky celý prodloužený víkend.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera