TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jak na jarní detoxikaci organismu: co jíst a čemu se vyhnout?

19. 2. 2024 | Jak na jarní detoxikaci

Jaro se blíží. To biologické jaro, které je faktickým pozvolným probuzením organismu, začíná už 14.2.  I přes to, že teplota ještě není ideálně jarní, vše v nás i kolem nás se začíná probouzet do nového začátku. Velký příval energie nejprve spustí čištění všech starých nánosů a usazenin v těle. K čemu v tomto období přistoupit?

Jarní detoxikační půsty: mají smysl?

Jarní detoxikační půsty se těší popularitě. Ostatně půsty samy o sobě mají v lidské historii velmi dlouhou tradici. A na lidské tělo mají zcela jistě velmi pozitivní vliv. Ale je třeba zohlednit fakt, že půsty pocházejí z dob, kdy člověk nebyl ani zdaleka v tak velkém tlaku a napětí, jako je v současné době.

Zároveň je třeba brát v potaz, že půsty se pojily s duchovním praktikováním. Pokud tedy aktivně nepraktikujete žádný duchovní směr, měla bych pro vás lepší nabídku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 6 tipů, jak se rychleji dostat k vytouženým cílům

Jaro si žádá speciálně upravenou stravu

Dnešní doba s sebou nese několikanásobně vyšší zátěž pro mozek a nervovou soustavu, než tomu bylo dříve. Proto (aspoň z mého pohledu) by měl člověk, který denně zažívá velkou zátěž na mozek a nervovou soustavu, jíst pro jarní očistnou dobu speciálně upravenou stravu. Ale rozhodně by se neměl jídlu cíleně vyhýbat.

Mozek a celá nervová soustava ke své práci potřebuje cukr. Ideálně tedy obiloviny. To se prostě nedá obejít a přesně toto je jeden z důvodů, proč tělo tak šílí z půstů, pokud na to není předem dlouhodobě připravované v souladu s duchovní praxí.

Pokud se velmi vytížená žena rozhodne ze dne na den přestat jíst třeba jen na tři, čtyři dny, tělo je v šoku. A jakmile má nejmenší možnou šanci opět se dostat k cukru, okamžitě začne tvořit rozsáhlé a mohutné tukové zásoby, aby bylo pojištěno na další dobu nedostatku. Protože naše tělo půst právě jako nedostatek vnímá.

Proto je daleko výhodnější na několik týdnů stravu upravit tak, aby tělu přinášela energii a zároveň ho ani v nejmenším nezatěžovala. Na jaře více než kdy jindy doporučuji začít den vlažnou vodou s citronem. Pokud se vám z vlažné vody dělá špatně, je třeba, abyste si vyřešili občasné lehké záněty tlustého střeva, případně žaludku. Ty jsou důvodem nevolností po vypití vlažné vody po ránu.

Než se vám zažívání spraví, můžete pít vodu s citronem studenou. Ale obecně lépe tělu prospěje voda vlažná. Voda s citronem napomáhá k rozpuštění usazenin a odkyselení těla. Vlažná voda lépe než studená, a navíc ji tělo nemusí zahřívat. Díky tomu ušetří energii a žaludek se nastartuje k lepšímu trávení. Stravu bych upravila tak, že bych úplně vysadila tuky, jednoduché cukry, těžké koření, lepek, mléčné výrobky, samotné ořechy a hlavně chemické přísady a průmyslově zpracované potraviny.

Co si na jaře dopřát k snídani

Na snídani na jaře doporučuji polévky. Ideálně polévky uvařené ze zeleniny s obilovinou a luštěninou.

  1. Základem je cibulka restovaná na vodě. Cibule sama o sobě obsahuje éterické oleje, které se restováním uvolní spolu s chutí cibule.
  2. Do hrnce s takto připravenou cibulkou vložte lžíci sušených polévkových bylin, na nudličky nastrouhanou kořenovou zeleninu a lehce ji orestujte.
  3. Přidejte hrstku namočené a propláchnuté červené čočky, hrstku rýže, vodu, velmi jemně osolte a nechte přijít k varu.
  4. Potom plamen stáhněte na nejmenší intenzitu a polévku pomalu táhněte do změknutí ingrediencí. Před samotným dokončením přidejte mražený hrášek, nechejte ho lehce povařit a nakonec přidejte hrst jemně usekaných čerstvých bylinek.

Tuto polévku v různých obměnách můžete připravit dopředu a zachladit. Ke snídani si vždy jen přihřejete jednu porci. Zbytek zůstane v lednici, kde vydrží i 4 dny.

Pokud máte rádi ovesnou kaši, tak v době, kdy chcete odlehčit tělu, si ji připravujte bez mléka.

  1. Na kostičky si nakrájíte jablko, vložíte ho do hrnce s vodou a přivedete k varu.
  2. Můžete přidat i pár slunečnicových a dýňových semínek (ale opravdu jen malé množství).
  3. Vodu lehce osolte a jablko v ní vařte 1 minutu.
  4. Ponorným mixérem jablko a semínka rozmixujte a v tomto džusu vařte vločky na kaši.

Nepřidávejte ani tuk, ani med, ani žádné koření. Takto upravená kaše je pro tělo velmi dobře stravitelná, bez zbytečné zátěže.

Co si dát na jaře k obědu a večeři

K obědu doporučuji jíst především pohanku, rýži, jáhly, bulgur vždy ve spojení se zeleninou, luštěninami a semínky, nebo ořechy. K tomu hodně čerstvé zeleniny. Semínka a ořechy nejezte samotné, pouze jako součást jiného pokrmu. Samotné jsou totiž těžké na trávení.

Večeři už volte jen jako variaci syrové zeleniny a ovoce. Vyhněte se zbytečným zálivkám. Zeleninu i ovoce jezte samotné, bez dochucování. Změnu stravy doporučuji držet 6 týdnů.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co jíst, abyste se vyhnuli respiračním onemocněním

Zkuste koktejly z divokých bylin

Kromě takto odlehčené stravy můžete jarní úklid těla podpořit řadou dalších věcí. Mezi nejvýznamnější podporu jarní detoxikace zcela určitě patří koktejly z divokých bylin.

Jakmile začnou růst první jarní výhonky kopřivy, pampelišky a jitrocele, natrhejte jich dvě hrsti a přidejte další dvě hrsti vojtěšky. Byliny opláchněte a natrhejte je do 0,5 litru vody ze studánky, nebo přefiltrované vody z kohoutku.

Nechte 10 – 20 min odstát, rozmixujte, přeceďte a vypijte. Také k bylinám můžete nakrájet půlku citronu a dále postupovat stejným způsobem. Koktejl bude mít více osvěžující chuť a chlorofyl z rostlin vaše tělo lépe využije. Koktejl doplňuje:

Z rostlin získáte sílu a svěžest. Tento koktejl doporučuji pít 2 až 3 týdny každý den bez přestávky. Vždy z čerstvých bylin, ideálně ještě před snídaní a po teplé vodě s citronem.

Čím dále podpořit jarní detoxikaci organismu

Mimo výše popsaný koktejl můžete svoji jarní detoxikaci podpořit pravidelným cvičením jógy. A teď nemám na mysli jen zkušené jogínky a jogíny. Ale i osoby, které nikdy žádné protahovací cvičení nedělaly, mohou hodně získat, když stráví 20 minut denně protahováním celého těla.

Jen takto jednoduše stačí pomalinku rozšiřovat svůj rozsah pohybu a nebudete věřit tomu, co to s vámi udělá a jak velmi vám to zkvalitní život. Tělo ukládá nečistoty nejen do tuků, ale i do šlach a kloubů. Takže protažením přispíváte i k rychlejší a důkladnější detoxikaci.

Nezapomeňte také pít 3-4 litry vody denně, ať všechny uvolněné nečistoty vyplavíte ven a neusadí se někde jinde po cestě z těla ven. Pokud možno nepijte kávu ani čaje, nechte ledviny odpočinout a propláchněte je jen čistou vodou. Budete překvapeni, jak skvěle se vám povede a věřte mi, že to oceníte i během celého biologického roku, na jehož začátek právě vstupujeme.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Čas na jarní detox: víte jak na něj

Trápí vás zdravotní potíže?

Zatočte s nimi jednou provždy pomocí přístupu celostní medicíny. Zjistěte, s čím vším vám můžeme pomoct. 

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera