TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Čas na jarní detox: víte jak na něj

6. 3. 2019 | Celostní medicína, Návody

Právě na jaře je ideální období pro zahájení každoročního detoxu organizmu. Některé způsoby očisty těla však mohou být pro tělo až příliš brutální. My vám proto poradíme šetrný způsob, jak dát své tělo po zimě opět do pořádku.

Co způsobují příliš složité potraviny?

Strava symbolizuje výživu pro buňky v našem těle. Měla by nám přinášet dobrou náladu, růst a prosperitu. Bohužel však v dnešní době v supermarketech najdeme převážně příliš složité potraviny, které obsahují velké množství konzervantů, dochucovadel a barviv. Pro tělo obsahují jen málo nekvalitní výživy a hodně odpadu.

Stravujete se takovým jídlem ve velkém množství i vy? Pak je velmi pravděpodobné, že se vaše tělo dříve nebo později bude potýkat se zdravotními problémy. Těmi mohou být:

Pusťte se do jarního detoxu

Naším nejčastějším problémem je konzumování stravy plné chemie. Na talíř si pokládáme maso z velkochovů, těžce stravitelné porce a všudypřítomnou pšenici vyšlechtěnou tak, že útočí na naše tělo. Často také nedokážeme odhadnout velikost porce a na talíř si toho naložíme zbytečně mnoho. To všechno se projevuje obtížným trávením, případně i dalšími zdravotními komplikacemi. A právě na jaře přichází čas dát své tělo do pořádku.

Snídaně je základ dne

Svůj den začněte čajem na plíce a tlusté střevo. Ráno se tělo čistí, a proto zhruba po půl hodině půjdete na záchod. Následně si dejte čistou vodu a pijte ji, dokud nezačnete mít opravdu velký hlad.

K snídani si dejte:

Při každém jídle se mu věnujte naplno a nedělejte nic jiného. Snídani zapijte čajem na slinivku a až do oběda nic nejezte. Žaludek si tak vytvoří trávicí šťávy na konkrétní množství a složení potravy, které jste mu dali. Pokud byste neustále něco uždibovali, trávicí proces byste tak narušili.

Obědvejte lehkou veganskou stravu

Oběd si vychutnejte opět až v okamžiku, kdy budete mít opravdu velký hlad. V ideálním případě si připravte lehkou veganskou stravu. Pokud máte chuť, dejte si zeleninový salát podle své chuti. Oběd zapijte šálkem čaje na slinivku.

A co k večeři?

K večeři si opět můžete dát jakékoliv veganské jídlo nebo salát. Skvěle chutná například zelný či celerový. Mezi jednotlivými jídly si dejte opravdu pozor na to, abyste nejedli nic jiného. Pokud byste měli na něco chuť, vezměte si kousek ovoce nebo zeleniny. A před spaním si uvařte šálek čaje na podporu trávení.

TIP: O správné zpracování potravy se stará především slinivka břišní. Přečtěte si, čím tento orgán zbytečně oslabujete.

Pohyb je důležitý

Během jarní detoxikace nezapomínejte na pravidelný pohyb. Zkuste si najít čas na rychlou chůzi do kopce nebo mírný klus, a to alespoň každý třetí den. Posilovně se spíše vyhýbejte. Při detoxikace je totiž pro tělo důležitější spíše dynamický pohyb. A myslete i na protahování, vyzkoušet můžete třeba jógu.

Čím ještě detoxikaci podpořit?

Pokud i třetí den od začátku detoxikace trpíte zácpou, aplikujte jeden klystýr. Smíchejte 0,5 litru vody o teplotě 37 °C s kávovou lžičkou soli. Tento roztok následně nalijte do integrátoru a aplikujte. Detoxikaci dále můžete podpořit nejrůznějšími doplňky stravy, které na trhu najdete (například Chlorellou, Lepicolem či lněným semínkem).

Chcete vědět o stravování víc?

Orientovat se ve světě potravin může být někdy obtížné. Přihlaste se na seminář O stravě. Naučíte se na něm vyrovnávat svoji fyzickou i psychickou kondici pouhou stravou. A zároveň zjistíte, jaké jídlo je pro tělo vhodné a jaké nikoliv.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera