TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Nastává pozdní léto: Jak měníme menu v naší restauraci?

11. 8. 2020 | 1. terapeutická restaurace

Pozdní léto je tady a s ním léčivá energie pro žaludek, slinivku a slezinu. Jdeme tomu naproti a i naše menu se mění. Na co se můžete těšit? 

S jakými potravinami budeme pracovat?

Potraviny podporující žaludek, slinivku a slezinu z většiny dozrávají právě teď. Jedná se především o:

Pro toto období jsou charakteristické sladké chutě a úprava pokrmů především jejich vařením a dušením.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKOd září pro vás spouštíme krabičkovou dietu Jídlo jako vášeň

Slinivka, slezina a žaludek jsou vzájemně propojené

Slinivka a slezina je v tradiční čínské medicíně považována za jeden orgán. Žaludek k němu patří a chrání ho. V praxi to potom vypadá tak, že než onemocní slinivka, prvně má člověk dlouhodobé potíže se žaludkem.

Velká část lidí to ovšem ignoruje. Fakt, že se například nemůžou nasnídat, nepovažují za trávicí potíže a potíže se žaludkem. Přitom se jedná o příznaky vyvíjející se nemoci. A ta se (pokud člověk nezmění přístup) může za 10-15 let projevit žaludečními vředy, nebo karcinomem v trávicí soustavě.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKPropojenost systémů organizmu u celostní medicíny (5): Slinivka, slezina a žaludek

Co naší slinivku a žaludek zatěžuje

Neustálé přemýšlení a stres

Slinivka a žaludek trpí nevhodnou stravou, ale i neustálým přemýšlením a stresem. A pokud se člověk dostane do situace, že opravdu nemůže vypnout, je velmi důležité tělo podpořit pravidelnou, kvalitní a výživnou stravou. Rozhodně bychom neměli hladovět (ani z nedostatku času), ale ani jíst jídla těžká a těžce stravitelná.

Špatně zvolený olej

Pozor je třeba dát i na olej, na kterém se jídla připravují. Rafinované (chemickou cestou získávané) oleje a ztužené tuky způsobují ucpávání a záněty žil. Naopak panenské oleje svým poměrem nasycených a nenasycených mastných kyselin výborně vyživují buňky.

Všimněte si, že i když některá naše jídla obsahují velké množství oleje, až to někdy vypadá jakoby „plavaly v oleji“, není vám po nich nikdy těžko. Tělo je velmi rychle stráví a rychleji spaluje přebytečné tuky. To jsou téměř zázračné účinky panenských olejů, které jako jediné v kuchyni používáme.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMyslete na vaše zdraví. Navštivte naši 1. terapeutickou restauraci v Brně

Jak se projevuje zdravá a nezdravá slinivka a žaludek

Pokud je slinivka a žaludek v pořádku, nejen, že dobře funguje trávení, ale člověk je optimista. Vše vidí spíš z té pozitivní stránky a dokáže docílit toho, co si předsevzal.

Naproti tomu u slabé slinivky je typickým příznakem špatná paměť a soustředění. Myšlenek je plná hlava. Jsou nejasné, nekonstruktivní a člověk:

Stále existuje velké množství lidí, kteří podceňují vliv jídla na svoje tělo.

Často slyším: „Snědl jsem to uzený a nic se mi nestalo“.

Ale taky potom občas slyším: „Vůbec nic mu nebylo a najednou rakovina“.

Tyhle dvě věci spolu souvisí. Špatná strava a arogance vůči sobě. Představa, že někdo druhý by měl něco udělat, aby byl člověk zdravý, je zcestná. A svoji daň si vybere často, až už je pozdě.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK6 věcí, kterými podpoříte naši terapii

Přijďte ochutnat naše nové pokrmy

Proto si vážíme každého našeho hosta nejen proto, že k nám chodí jíst a tím podporuje naši existenci. Ale i proto, že je to člověk vědomý, pokorný vůči sobě i životu. Uvědomuje si souvislosti a neignoruje je.

Snažíme se, aby naše jídla byla nejen zdravá a prospěšná, ale i chutná a krásná. A máme radost z toho, když vidíme, jak vám chutnají. Frontmani tyto informace přenášejí do kuchyně, kde to těší kuchaře a tu radost vám dávají zpět do vašeho jídla.

Tak se na vás moc těšíme.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera