TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Proč na podzim přichází chřipky a jiná respirační onemocnění?

21. 9. 2020 | Celostní medicína, Čínská medicína

Podzim každoročně patří plicím a tlustému střevu. Mlhavé, vlhké a chladné počasí jim totiž poskytuje úlevu a sílu k obnově. Ale jakto, že se na podzim tak často potýkáme s chřipkou nebo jiným respiračním onemocněním?

Plíce se na podzim čistí

Ještě před samotnou obnovou se plíce vyčistí a zbaví se všech nežádoucích nánosů a škodlivin. Takové čištění se přitom děje minimálně dvěma způsoby:

Bezproblémové čištění plic

Chladné a vlhké počasí lehce oslabí slinivku, což je v tomto případě žádoucí jev. Podle tradiční čínské medicíny je přitom slinivka matkou plic, a proto jim připraví podmínky k čištění. Oslabená slinivka však nevyčerpá přebytečnou vlhkost z těla.

Tím pádem se v plicích, ale i tlustém střevě a v celém dýchacím systému začne kumulovat hlen. Hlen má konzistenci přesně potřebnou k důkladné očistě plic, tlustého střeva a dýchacích cest. Tím, že je vlhký, dokáže uvolnit i nánosy, a svou hustou konzistencí je v sobě bezpečně udrží po celé cestě z těla ven.

Tento proces se však nemusí spouštět jen na podzim, ale kdykoliv během roku, kdy dojde k zanesení plic, nebo tlustého střeva ve větší míře. Jedná se tedy o poměrně důležitý proces pro naše tělo.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKProč koronavirus nepůsobí na všechny stejně

Čištění plic a následné onemocnění

Pokud je člověk nejen zanesený, ale například i unavený, vyčerpaný či vystresovaný, může mít proces čištění dramatičtější průběh. V tomto případě už se do hry zapojuje i pokožka těla, která je takzvaně podřízená plicím a tlustému střevu.

Pokožka těla je na povrchu složená ze šupinek. Tyto šupinky mají funkci:

Obranná funkce šupinek spočívá v jejich schopnosti pevně se zavřít před chladem, větrem, nebo jinými vnějšími vlivy. Pod naší pokožkou se přitom nachází ochranná energie Wej čchi, která drží šupinky pevně přimknuté, a tím chrání tělo před vnějšími škodlivinami.

Člověk proto onemocní (prochladne) jen tehdy, pokud jeho ochranná energie není dost silná a neudrží šupinky zamknuté proti chladu. Tím pádem se kromě zahlenění dostaví i bolest hlavy, svalů a kloubů, nebo i horečka. A to na tak dlouho, dokud si člověk neodpočine. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak bojovat proti chřipce a nachlazení: 4 pilíře imunity a 3 tipy pro rychlé uzdravení

Pozor na antibiotika

Bohužel, často se tyto dva procesy čištění plic a posilování imunity těla řeší za pomocí antibiotik, které celý proces zablokují. Proto je lepší antibiotika užívat až při skutečně závažném onemocnění.

K pravidelnému čištění dochází především při:

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKOdhalte, co způsobuje oslabenou imunitu a naučte se ji opět zlepšit

Jak své plíce posílit?

Posílit svoje plíce můžete především častým prováděním dechových cvičení. Vhodné jsou také procházky v přírodě, především časně ráno. A pomáhá i otužování a vhodná strava.

Plicím prospívá zejména:

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNastává pozdní léto: Jak měníme menu v naší restauraci?

Trápí vás zdravotní problémy?

Máte zdravotní potíže a chcete se jich zbavit jednou provždy? Absolvujte speciální terapii celostní a čínské medicíny.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera