Proč na podzim přichází chřipky a jiná respirační onemocnění?
21. 9. 2020 | Celostní medicína, Čínská medicína
Podzim každoročně patří plicím a tlustému střevu. Mlhavé, vlhké a chladné počasí jim totiž poskytuje úlevu a sílu k obnově. Ale jakto, že se na podzim tak často potýkáme s chřipkou nebo jiným respiračním onemocněním?
Plíce se na podzim čistí
Ještě před samotnou obnovou se plíce vyčistí a zbaví se všech nežádoucích nánosů a škodlivin. Takové čištění se přitom děje minimálně dvěma způsoby:
Bezproblémové čištění plic
Chladné a vlhké počasí lehce oslabí slinivku, což je v tomto případě žádoucí jev. Podle tradiční čínské medicíny je přitom slinivka matkou plic, a proto jim připraví podmínky k čištění. Oslabená slinivka však nevyčerpá přebytečnou vlhkost z těla.
Tím pádem se v plicích, ale i tlustém střevě a v celém dýchacím systému začne kumulovat hlen. Hlen má konzistenci přesně potřebnou k důkladné očistě plic, tlustého střeva a dýchacích cest. Tím, že je vlhký, dokáže uvolnit i nánosy, a svou hustou konzistencí je v sobě bezpečně udrží po celé cestě z těla ven.
Tento proces se však nemusí spouštět jen na podzim, ale kdykoliv během roku, kdy dojde k zanesení plic, nebo tlustého střeva ve větší míře. Jedná se tedy o poměrně důležitý proces pro naše tělo.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč koronavirus nepůsobí na všechny stejně
Čištění plic a následné onemocnění
Pokud je člověk nejen zanesený, ale například i unavený, vyčerpaný či vystresovaný, může mít proces čištění dramatičtější průběh. V tomto případě už se do hry zapojuje i pokožka těla, která je takzvaně podřízená plicím a tlustému střevu.
Pokožka těla je na povrchu složená ze šupinek. Tyto šupinky mají funkci:
- obrannou,
- čisticí,
- vyživovací,
- chladicí,
- prohřívací
- a větrací.
Obranná funkce šupinek spočívá v jejich schopnosti pevně se zavřít před chladem, větrem, nebo jinými vnějšími vlivy. Pod naší pokožkou se přitom nachází ochranná energie Wej čchi, která drží šupinky pevně přimknuté, a tím chrání tělo před vnějšími škodlivinami.
Člověk proto onemocní (prochladne) jen tehdy, pokud jeho ochranná energie není dost silná a neudrží šupinky zamknuté proti chladu. Tím pádem se kromě zahlenění dostaví i bolest hlavy, svalů a kloubů, nebo i horečka. A to na tak dlouho, dokud si člověk neodpočine.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak bojovat proti chřipce a nachlazení: 4 pilíře imunity a 3 tipy pro rychlé uzdravení
Pozor na antibiotika
Bohužel, často se tyto dva procesy čištění plic a posilování imunity těla řeší za pomocí antibiotik, které celý proces zablokují. Proto je lepší antibiotika užívat až při skutečně závažném onemocnění.
K pravidelnému čištění dochází především při:
- nevhodné stravě (uzeniny, paštiky, bílá mouka, rafinovaný cukr, mléčné výrobky, tučná, sladká a masitá jídla)
- kouření,
- nebo častém pohybu v prašném prostředí.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Odhalte, co způsobuje oslabenou imunitu a naučte se ji opět zlepšit
Jak své plíce posílit?
Posílit svoje plíce můžete především častým prováděním dechových cvičení. Vhodné jsou také procházky v přírodě, především časně ráno. A pomáhá i otužování a vhodná strava.
Plicím prospívá zejména:
- rýže,
- pohanka,
- jáhly,
- kroupy,
- dušená a vařená zelenina,
- polévky
- a Picles.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Nastává pozdní léto: Jak měníme menu v naší restauraci?
Trápí vás zdravotní problémy?
Máte zdravotní potíže a chcete se jich zbavit jednou provždy? Absolvujte speciální terapii celostní a čínské medicíny.
Chcete dostávat upozornění na nové články?
Registrujte se a dostávejte na svůj e-mail upozornění na nové články v blogu.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články, a případně novinky a akce studia, po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak vaše údaje chráníme »
Sdílejte na sociálních sítích