Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Máme pro vás nový termín úspěšného semináře Samoléčebné procesy a techniky » zjistěte více a přihlaste se
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
Bolesti beder, někdy až střílející do nohou, jsou v dnešní době velmi častým jevem. Objevují se v době, kdy je člověk velmi vytížený, dlouhodobě v napětí a stresu. Je to tzv. pojistka těla. Jak naše svaly reagují na stres? A co se v našem těle při bolesti beder děje?
Abychom si tento jev mohli více přiblížit, vysvětlíme si nejprve pár základních anatomických pojmů, které se zády souvisí.
Meziobratlová ploténka je útvar gelovitého charakteru, který tlumí nárazy páteře a umožňuje plynulý pohyb všemi směry. Je umístěna mezi jednotlivými obratly páteře. Není vyživována krevním řečištěm, ale má schopnost nasát do sebe mozkomíšní mok. Doslova se „ho napije“ a takto ošetřená meziobratlová ploténka nejlépe plní svoji funkci.
Mozkomíšní mok je vazká tekutina, která obtéká mozek a míchu a chrání je před otřesy a infekcí. Nachází se v těsné blízkosti meziobratlových plotének a vyživuje je.
Míšní nervy mají za úkol přenášet informace z mozku do vnitřních orgánů, končetin a dalších částí těla. Pod každým obratlem z míchy vybíhá jeden pár míšních nervů. Každý pár má svůj „resort“, který obhospodařuje. A z pod bederních obratlů vystupují míšní nervy, které ovládají mimo jiné i nohy.
Svaly těla jsou závislé na stavu psychiky. Pokud jste v napětí, i svalstvo je napjaté. Původně tato funkce sloužila k záchraně života. Dřív lidé nebyli v napětí z hypotéky, nestíhání termínů v práci, nebo třeba diplomové práce ve škole.
Dřív se člověk dostal do napětí, když potkal medvěda, nebo jiného predátora. K tomu, aby se zachránil, musel mít připravenou svalovou soustavu. Už když vycházel na lov, nebo do nepřátelského území, svalová soustava se dostala do napětí a nepovolila, dokud se člověk nedostal do bezpečí. Tento reflex je velmi důležitý. Relaxovaná uvolněná svalová soustava potřebuje několik minut k tomu, aby se dostala do formy. To by člověk nemusel přežít.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč se po zdravém jídle cítíme lépe
Tento původní reflex funguje stále, nic se na něm nezměnilo. Ve chvíli, kdy člověk zažívá stres, strach, napětí, svalová soustava je stále napjatá a připravená k akci. A to i když se jedná o nejjemnější formu, která však trvá bez přerušení několik dní. K napětí dochází i v případě, když člověk spí. Pokud jeho problém nebyl dořešen, stále trvá, mozek udržuje tělo v pohotovosti. Člověk se nedostane do odpočinkové jinové vlny a svaly jsou aktivní, jakoby nespal, ale bděl. Proto se někdy ráno cítíte, jakobyste v noci pracovali. Neodpočatí, unavení, demotivovaní.
Takto napjaté svalstvo se nachází i v bezprostřední blízkosti páteře. V naší problematice, tedy bolesti beder, nás zajímá hlavně velký bederní sval. Funguje jako tzv. pojistka těla. Je široce upnutý na bederní páteři, probíhá pánví a druhým koncem je upnutý na kyčel z vnitřní strany. Drží pohromadě SI spojení, tedy náš zadek, aby nám neupadl. Maséři tento sval znají pod názvem sval duše (latinsky Psoas Major). A on opravdu svědomitě reaguje na naše vnitřní prostředí.
ČTETE TAKÉ ČLÁNEK: Dechové cvičení: Jak se uklidnit nejen před spaním
Dohromady to celé funguje tak, že pokud je člověk delší dobu v psychickém a později i fyzickém napětí, svaly těla se začnou smršťovat. Velký bederní sval se v napětí také smršťuje a natlačí obratle na sebe navzájem. Přitom k tomu není třeba velkého napětí, ale dlouhotrvajícího napětí. Obratle se na sebe tlačí stále, bez přestávky a plotýnky už se nedokážou napít mozkomíšního moku, jsou stlačené.
Ztrácejí svoji gelovitou konzistenci a začnou vysychat. Anebo se vysouvat směrem k míše. Nebo dokonce dojde i k vyhřeznutí ploténky. To znamená, že se gelovitý materiál ještě pružné ploténky vytlačí z meziobratlového prostoru směrem k míše. Ať se stane jakýkoliv z těchto případů, všechny mají jedno společné. Utlačení míšních nervových snopců a velkou bolest v bedrech a někdy až do chodidel.
A vždy je na počátku velké psychické napětí, stres, strach a nebo tlak. Ten vždy přejde do napětí svalů a nakonec se tělo pokusí svého nositele zastavit za pomocí bolesti. Bolest může být jemná v případě menšího tlaku, ale také silná až ochromující při velkém a dlouhotrvajícím tlaku a napětí. A teď proč to tělo dělá, co tím sleduje?
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Regenerace těla z pohledu celostní medicíny: Jak s ní souvisí meridiány?
Pokud by napětí, tlak, stres, nebo smutek trval příliš dlouho, mohlo by dojít k poškození nervové, nebo cévní soustavy v takovém rozsahu, který by nemusel být slučitelný se životem. Mohlo by dojít k infarktu, mozkové mrtvici, roztroušené skleróze a dalším onemocněním, která by na člověka měla fatální dopad.
Proto tělo použije pojistku, za pomocí které si svého nositele na pár týdnů položí do postele. V té době dojde k přehodnocení plánů, hodnot, přístupu k sobě i ostatním a člověk se posune dál. Bolest je v tomto případě velmi důležitá. Pokud se člověk dostal až do bodu, kdy musely vyjet ploténky, tak byl ve stavu, kdy by sám dobrovolně ze svého stresu nevystoupil. Ale silná bolest resetuje jeho psychiku, dlouhodobé nastavení, plány a zarytost. Prostě musí změnit svůj postoj.
Jakmile to udělá, uklidní se a začne si zase uvědomovat sám sebe, svaly se uvolní, ploténky se buď celkově, nebo alespoň částečně vrátí zpět, napijí se mozkomíšního moku a bolest je pryč. Proto v žádném případě nedoporučuji obstřik, který vyřadí z provozu vaši cennou pojistku. Naopak je lepší preventivně pracovat s napětím i stresem. V příštím článku vám dám návod k tomu, jak se udržet bez stresu i v této době.
Vyberte si z našich seminářů tradiční čínské medicíny a zlepšete svůj život.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera