TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Lehkost bytí: co to je a jak jí dosáhnout?

26. 8. 2024 | Osobní rozvoj

V minulém článku jsem psala o umění vypěstovat si v sobě příjemné a laskavé prostředí. Udržovat ho ve zdravém stavu a dokonce nenechat vnější vlivy, aby toto vaše krásné vnitřní prostředí kontaminovaly, pokud jsou vnější vlivy negativní. V dnešním článku vám tento příjemný stav vnitřního prostředí více přiblížím. A v dalších článcích se pokusím více detailně popsat, jak se do takového stavu člověk může poměrně lehce dostat.

Co je potřeba, abyste v sobě měli laskavé prostředí

Člověk, který si krásno v sobě chce vypěstovat, musí mít skutečně rád:

Ale pozor, ne je vyžadovat, ale tvořit. Mezi tím je veliký rozdíl. Pokud člověk tyto vlastnosti sám tvoří, je jimi naplněn a nevyžaduje je od druhých lidí. Právě proto, že si je sám tvoří a má je uvnitř sebe. Naproti tomu člověk, který tvoří spíše negativní myšlenky a pocity, jako jsou například žárlivost, závist, nepřejícnost, strach, pomluvy, pocity nedostatečnosti a další, je naplněn těmito negativními pocity.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč jsou nepředvídatelné události pro náš život tak důležité

Co se děje, když tvoříte negativní pocity

Negativní pocity nejsou pro člověka přirozené. Pokud takové pocity člověk tvoří, je jimi naplněn a zároveň je vyhledává. Sleduje zprávy v televizi i na internetu, vyhledává především ty negativní až katastrofické. V tu chvíli se cítí o trošku lépe, protože někomu jinému se děje ještě něco horšího, než co denně prožívá on. Ale je zcela zbytečné v tomto negativním nastavení setrvávat.

I z tohoto nastavení se však dá dostat do lehkosti bytí. K tomu, aby se člověk do stavu lehkosti bytí a elementární permanentní radosti dostal, je nutné, aby si těchto pocitů vážil. A přitom nepíšu o něčem imaginárním, neexistujícím, a už vůbec ne o stavu pod vlivem návykových látek. Mnoho běžných lidí v lehkosti bytí žije a všichni říkají to stejné – není těžké se do tohoto nastavení dostat. A jakmile to jednou zažijete, nechcete už žít jinak. Motivuje vás to pokračovat dál, starat se o sebe, udržovat se v dobré kondici fyzické i psychické a hlavně nepromeškat ani jednu možnost k vzestupu.

Bezstarostnost bývá považována za dětinskou

V prvopočátku je třeba zbavit se přesvědčení, že elementární radost a bezstarostnost ve chvílích, kdy není třeba nic řešit, jsou dětinské vlastnosti a proto jimi lidé často pohrdají. Tyto vlastnosti se jim zdají nehodné dospělého člověka. Mají strach, že kdyby se stali na chvilku znovu dětmi, ztratili by svoji důstojnost.

Toto vnitřní nastavení je pozůstatek z dob, kdy tito lidé jako děti byli vyzýváni k tomu, aby se chovali jako dospělí lidé a jejich bezstarostnost byla zesměšňována. O tom byla celá komunistická éra. Dodnes mnoho lidí, kteří v té době vyrůstali, trpí pocitem, že se nesmí uvolnit do radosti, pohody a bezstarostnosti, protože jsou stále přesvědčeni o tom, že je to nemorální a nedospělé.

Tak hluboko se to do nich dostalo a tak moc museli sami sebe a svoji přirozenost překroutit, aby v tehdejší době dokázali přežít. Teď mají pocit, že toto jejich smutné vnitřní nastavení je jejich pravou přirozeností. A dokonce, i když si to někteří lidé začnou uvědomovat, nezbavují se tohoto nastavení, protože jim to dalo hodně práce, než se do něho dostali. A bojí se, že by to někdy v budoucnu možná museli absolvovat znovu. Snad taková doba už nikdy nenastane. 

Přestaňte se bát své budoucnosti

Tento článek je napsán pro lidi, kteří se chtějí zbavit své zátěže. Chtějí se vyvíjet, rozšiřovat svoje vědomí, naučit se pracovat s každou situací, kterou jim život přinese a tím pádem se přestat bát své budoucnosti. Také ty, kteří chtějí posilovat svoji schopnost ze všeho si umět vzít materiál pro svůj vlastní růst. 

Nezáleží na tom, v jakém stavu člověk je. Pouze nesmí být pod vlivem omamných látek, jako je alkohol či měkké i tvrdé drogy. A také nesmí být pod vlivem silných léků ovlivňujících psychiku. To všechno jsou stavy, ve kterých člověk není spojen sám se sebou. Nevnímá, co se s ním skutečně děje, nerozhoduje sám za sebe, nemůže tvořit a vědomě ovlivňovat svoji budoucnost. Pokud nic z toho není součástí vašeho života, můžeme se do toho pustit. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Příběh ze života: jak naše terapie pomohla nespokojené ženě

Jak si představujete lehkost bytí

Na začátku každé práce sama se sebou by měla být touha. Touha je přesně ta síla, která dokáže nasměrovat celé vaše podvědomí a nadvědomí směrem, po kterém toužíte.

Jak si představujete lehkost bytí? Žít svůj život s tím, co vám přinese. Ale tak, že cokoliv vás potká, přichází pouze ve váš prospěch a vy to nevnímáte nepříjemně, spíše naopak. Jste rádi za každou novou interakci, výzvu, protože vás to posouvá dál. A jakmile se dostanete do určité úrovně, baví vás hrát si s realitou a ovládat hmotu.

Baví vás to čím dál víc v závislosti na tom, jak se vám daří jednotlivými situacemi procházet a učit se z nich, získávat nové a nové dovednosti. Proč zbytečně trávit čas u her na počítači, když to nic pozitivního nepřináší, je to jen jako. Je to hraní si na to, že hráč něco ovládá. Přitom ve skutečném životě skuteční lidé dostávají skutečné výzvy k tomu, aby se mohli dostat do vyšších úrovní. Což je naprosto geniální věc, zbytečně opomíjená.

Lehkostí bytí v tomto článku není myšleno ležet pod palmou na pláži v Karibiku, usrkávat drink a už se o nic nikdy doživotně nestarat. Jako dovolená, reset, krátkodobé vypnutí je to skvělé. Ale doživotně je to něco jako vězení. A je jedno, že by si člověk navymýšlel hromady různých zábavných činností na ukrácení dlouhého času. Ale nevyvíjel by se. Nerostl by, jeho sebevědomí by se ztratilo. Bylo by mu hůř a hůř. Bál by se vyjít mezi lidi, později by se bál už skoro všeho, protože jeho vědomí sama o sobě – sebevědomí by se postupně vytrácelo.

Jeho vnitřní síla by postupně zmizela a přišly by deprese, úzkosti. Všichni kolem by se divili z čeho, když nic neřeší. A člověk by jim to neuměl vysvětlit, že zažívá pocity marnosti své vlastní existence právě ve chvílích, které velká část populace považuje za ráj.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 3 typy závislostí a jakým způsobem nám ubližují

Lehkost bytí je stav vnitřního nastavení

V žádném případě to není stav zcela bez překážek a interakcí. Jsme tedy teď ve fázi touhy. Toužení po stavu lehkosti bytí. Umět žít tak, abychom si dokázali s radostí vychutnat jakoukoliv situaci, kterou nám život přinese. A není nutné se bát, že to bude nepříjemné, příliš těžké, nebo dokonce nemožné.

Cesta k lehkosti bytí je plná momentů, kdy je strach několikanásobně větší než následná realita. Ale jakmile se člověk rozhodne úsekem projít, strach se rozplyne. A zůstane jen odhodlání, akce a spousta energie, která se uvolní právě pro překonání překážky.

Jak člověk prochází jednotlivými situacemi, které jsou mu dány jako výukový materiál, stává se vnitřně silným a celkově neohroženým. Postupně si stále více uvědomuje fakt, že všechno, co ho v životě potkává, je mu dáno pro jeho prosperitu a růst.

Mockrát to někde slyšel, nebo četl, ale nic to v jeho životě nezměnilo. To proto, že teorie je jen informace o tom, že něco takového existuje. Ale aby to člověku něco přineslo, je nutné to prožít. Skutečně to žít. Nestačí o tom jen číst, je třeba to praktikovat. Ale my jsme zatím ve fázi touhy po tom žít v lehkosti bytí. V dalším článku se dostaneme více do vlastní praxe.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera