TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

3 typy závislostí a jakým způsobem nám ubližují

9. 7. 2024 | Celostní medicína, Čínská medicína

Víte o tom, že lze rozlišit celkem tři typy závislostí. Zjistěte, jaké problémy se s každým tímto typem pojí a jak z nich ven. 

Co je závislost

Závislost je stav, kdy nějaká věc, člověk, nebo prožitek rozhoduje o našem emočním stavu. Jinými slovy řečeno, pokud potřebujeme od někoho něco slyšet, něco užít, nebo něco zažít k tomu, aby nám bylo lépe. A zároveň to vyhledáváme pravidelně a očekáváme od toho patřičný účinek. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Příběh ze života: jak naše terapie pomohla nespokojené ženě

Jaké druhy závislostí se rozlišují

Závislosti mají různý charakter a různé hloubky. Rozlišujeme závislosti:

Velmi škodlivé závislosti

Mezi velmi škodlivé závislosti jednoznačně patří například drogyalkohol. Jsou tu závislosti zcela neslučitelné se zdravím a ve výsledku i s životem jako takovým. Výrazně deformují osobnost člověka a jeho priority. A také blokují duchovní vývoj.

Ve chvílích, kdy je člověk pod vlivem, jeho duch od něho odstupuje a z člověka se na čas stává bezduchá bytost. Závislost na alkoholu nebo drogách vzniká ve chvíli, kdy člověk prožívá silný vnitřní rozpor. Může to být něco, co nechce přijmout, nebo něco, co ho velmi silně a dlouhodobě trápí. Doslova ho to žere zevnitř.

Speciálně u dětí to často bývá pocit, že nemají žádnou budoucnost. Jedná se o velmi tíživý vnitřní pocit, který na chvilku ustupuje, pokud člověk užije alkohol, nebo drogy. Ale jakmile účinek přestane působit, noční můra se vrátí o něco silnější, než byla dřív. Ze závislosti se později stává nutnost těla. Neboli tělo bez toho později nedokáže fungovat.

Jak se této závislosti zbavit?

Pokud se člověk chce zbavit této zhoubné závislosti, prvně musí vyřešit příčinu. Tedy to, co způsobuje tak nepříjemný až bolestivý pocit, který se závislý člověk snaží v sobě uvolnit alkoholem, nebo drogami. Je třeba vyhledat odborníka, najít příčinu a soustavně s ní pracovat tak dlouho, dokud se nevyléčí. Do té doby nemá cenu se závislostí bojovat, protože se bude stále vracet.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč je důležité, aby byly naše mozkové hemisféry vyrovnané

Škodlivé závislosti

Mezi škodlivé závislosti patří například cigaretykofein. Nemají na člověka tak dramatický dopad jako drogy a alkohol, ale také významně ovlivňují tělesné funkce. Stimulují nervovou soustavu k vyšším výkonům. Nervová soustava by měla být stimulována pouze ve chvílích, kdy je to pro člověka nezbytně nutné. Mimo tyto případy by měla zůstávat uvolněnáv klidu.

O tom, zda nervová soustava bude vykazovat běžný, nebo vyšší výkon, přirozeně rozhoduje hormonální soustava. Ale ve chvíli, kdy člověk užije kofein, nebo nikotin, stává se pro něho naprosto všechno prioritou. Už nerozlišuje, do čeho energii vloží, nebo naopak nevloží. Energie z něho prýští všemi směry zcela nekontrolovatelně.

Díky stimulované nervové soustavě se člověk věnuje i tomu, co by v přirozeném stavu vyhodnotil a vycítil jako nepodstatné a svoji energii by do toho neinvestoval. Touto závislostí trpí především perfekcionistilidé zaměřeni na výkon. Touží po tom podávat vždy a všude ten nejlepší výkon bez ohledu na to, zda je, nebo není nejvyšší výkon v tu chvíli tím nejlepším řešením. Lidé s touto závislostí si sami sebe váží pouze a jen v případě, kdy jsou vysoce výkonní. V opačném případě dokážou jít tvrdě proti sobě.

Tato závislost má zpravidla kořeny v dětství. Rodiče v dobré víře, že když své dítě povedou k výkonu a dobře jej připraví na život, v něm nechtěně vypěstují na výkonu závislost.

Jak se této závislosti zbavit?

Takto postavený člověk většinou nemá příliš mnoho zkušeností s prožitkem, protože ve svém životě neomylně míří hlavně směrem k výkonu. Cesta ven z této závislosti je přes prožitek. Jakmile se člověk začne zaměřovat více na prožitek než na výkon, jeho výkon neklesne. Protože ho jeho realita bude víc bavit. A závislost na výkonu zmizí.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: I zajištěné lidi může trápit špatný psychický stav

Méně škodlivé závislosti

Mezi méně škodlivé závislosti patří:

I těmito závislostmi často trpí výkonní perfekcionisti, ale nejen oni. Takovou závislost si lehce může vypěstovat i nemilované dítě, nebo nemilovaný partner. Nebo člověk, který o sebe emocionálně nepečuje. Z přesvědčení, že péči nepotřebuje, nebo že by mu péči měl dodat někdo jiný.

Pokud o sebe někdo emocionálně nepečuje, znamená to, že ho nezajímá, jak se cítí a nemá potřebu změnit svoje podmínky (případně stav) k tomu, aby se to zlepšilo. Pokud se stav nezlepší, člověk intuitivně začne hledat náhražku, nebo vypínač emocí, stimul, nebo falešný pocit sounáležitosti (např. na sociálních sítích).

To, že je člověk závislý, se pozná podle toho, že svoji závislost vyhledává pravidelně a dává jí vysokou prioritu. Pokud si někdo dá skleničku vína, neznamená to hned, že je závislý na alkoholu. Ale pokud si pravidelně dává skleničku vína proto, aby měl lepší náladu a v momentě, kdy víno není, cítí se velmi rozmrzele, to už vypovídá o závislosti na alkoholu.

Každá závislost představuje problém

Každá závislost se ze začátku jeví jako zábava, nebo řešení potíží bez vynaloženého úsilí. Ale to jen na chvíli. Později s sebou nese postupně vzrůstající potíže, které časem přerostou do takových rozměrů, do jakých by původní problém nikdy nevyrostl.

Za každou závislost člověk platí vysokou daň. Ať už ve formě zdravotních, nebo vztahových potížích, či ztráty radosti a chuti do života. Jakmile si to člověk uvědomí a rozhodne se s tím něco dělat, měl by postupovat pomalu a s rozvahou. Protože čím déle závislost trvá, tím hlouběji je v člověku zakořeněna. A jako první je třeba najít a odstranit příčinu, kvůli které si člověk závislost vypěstoval.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera