TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Proč je důležité, aby byly naše mozkové hemisféry vyrovnané

21. 6. 2024 | Celostní medicína, Čínská medicína

Náš mozek je rozdělen na pravou a levou hemisféru. Víte, jaké konkrétní aktivity každou z těchto hemisfér aktivují? A proč je důležité je držet v rovnováze?

Když tělo přepadne kolaps

Občas k nám do péče přijde člověk, který neměl žádné potíže. A najednou z ničeho nic jeho tělo zkolabuje. Kolaps se projeví buď pouze psychicky, nebo pouze fyzicky, nebo obojí.

V praxi to často vypadá jako:

Po vyšetření v nemocnici lékaři dojdou k závěru, že dotyčnému nic není. Že je v pořádku, i když se v pořádku vůbec necítí. Tato situace se často řeší antidepresivy.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: I zajištěné lidi může trápit špatný psychický stav

Jaká může být příčina těchto problémů?

Příčinou těchto potíží může být nevyrovnaná zátěž mozkových hemisfér. A často to tak i je. Lidský mozek má dvě poloviny, dvě hemisféry.

Obě mozkové hemisféry by měly být vyrovnané. Pokud nejsou, člověk se dostává do nepohody. Čím víc jsou mozkové hemisféry nevyrovnané, tím větší nepohoda člověka postihuje. Pokud tedy dojde k výraznému přetížení levé mozkové hemisféry a zároveň k velmi nízké aktivitě pravé mozkové hemisféry, může dojít až k resetu těla i psychiky. A ten se projevuje právě kolapsem.

Příklad z praxe: kolaps daňové poradkyně

Jako příklad uvedu příběh úspěšné daňové poradkyně ve věku 55 letVždy se cítila dobře, nikdy neměla žádné zdravotní potíže. Z ničeho nic v zaměstnání zkolabovala a byla převezena do nemocnice, kde lékaři neshledali žádný důvod kolapsu.

Tato žena svoji práci milovala. Pracovala svědomitě, a kromě práce jí nikdy nic jiného nezajímalo. Neměla žádné koníčky. Jejím koníčkem byla její práce. Mysl měla velmi aktivní, neustále něco analyzovala, hodnotila, posuzovala. I na společenských setkáních si prakticky nic neužila, protože celou dobu pouze hodnotila, co má kdo na sobě, co řekl a dle jejího názoru říct neměl atd. Hodnotila úplně všechno (přesto, že o těch lidech nic nevěděla). Nezajímaly ji jejich příběhy, vše hodnotila ze svého úhlu pohledu.

Protože byla ve svém povolání úspěšná, diktovala život sobě i ostatním a bylo jí to tolerováno – právě kvůli její úspěšnosti. Nenaciťovala se na nikoho a na nic. Tím pádem její levá mozková hemisféra vykazovala téměř stoprocentní aktivitu a naopak pravá mozková hemisféra nebyla aktivní téměř vůbec.

Proto došlo ke kolapsu organismu. Po kolapsu organismu prožívala velká omezení v oblasti dýchání, trávení, vyprazdňování i spánku. Při první návštěvě u nás ve studiu klientka očekávala okamžitou nápravu. Měla v plánu ve svém životě pokračovat beze změny stejně, jak tomu bylo doposud. Když se dozvěděla, že její přístup potřebuje radikální změnu, hodně se zlobila, ale nakonec s výzvou souhlasila a pustila se do prvních úkolů.

Nejtěžší pro ni bylo nic si o tom nemyslet, nic nehodnotit a prostě to jen dělat. Ale paní byla velmi statečná a i přes velkou překážku v podobě její vlastní mysli, kterou musela denně překonávat, se dala úplně do pořádku. A její život už má úplně jinou náplň, otevřel se jí nový svět. Klientka začala cvičit jógu a čchi-kung, aktivně se sama zajímá o svůj duchovní růst i životní styl. Ráda navštěvuje různé společenské události a jak sama řekla, snad poprvé za svůj dospělý život, prožívá a nehodnotí.

Je to pro ni příjemné, nakonec je moc ráda za reakci jejího těla, která jí pomohla objevit barevný a šťastný život. I přes to, že se nově začala věnovat zcela jiným aktivitám než v době před kolapsem, její pracovní aktivita nijak neutrpěla. Spíš naopak. Od té doby, co si život nediktuje, ale užívá si ho, dokáže si užít dokonce i práci. Podle pocitu se snaží obě mozkové hemisféry vyrovnávat. Od té doby, co to takto dělá, se cítí velmi dobře. Nemá žádné fyzické, ani psychické potíže.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Systém jater a žlučníku: co našim játrům škodí?

Mozek je velmi citlivý

Ale ne vždy se to takto povede. Máme v péči i pár lidí, kteří se nechtějí vzdát svého životního stylu, o němž jsou přesvědčeni, že je jediný správný.

Mozek je velmi citlivý orgán. A jako všechno v těle, i on musí být v harmonii. Pokud je jedna z hemisfér přetěžovaná, mozek se dostává do nerovnováhy a to se projeví na psychice i fungování těla. Většina lidí dnešní doby má přetíženou právě levou mozkovou hemisféru. A platí to bohužel i u dětí.

Aktivitu levé hemisféry je však třeba vyrovnávat aktivitou pravé mozkové hemisféry. Tu posilují všechny aktivity, u kterých nepřemýšlíme, ale cítíme. To znamená všechny kreativní činnosti, tanec, zpěv, procházky v lese, čas strávený s přáteli, tzv. hraní si. U sportu je důležité, aby ho člověk provozoval proto, že ho to baví. Že ho to baví, bez ohledu na výsledek.

Ale samozřejmě může nastat i stav, kdy je přetížená pravá mozková hemisféra. Pokud se to stane, člověk je velmi nepraktický. Nedokáže si zorganizovat život, nedokáže se o sebe postarat sám. I toto je potřeba vyrovnávat. 

S čím vám můžeme pomoct?

Trápí vás nějaké zdravotní potíže? Rozlučte se s nimi jednou provždy. Zjistěte, co pro vás můžeme udělat v rámci našich terapií. 

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera