Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
V minulém článku jsme si vysvětlili, že játra a žlučník tvoří pár, a to společně s dalšími částmi těla a psychickými stavy. Jedná se o šlachovitý systém, pojivovou tkáň, oči (jejich schopnost zaostřit), zuby špičáky, rozhodnost, cílevědomost, kreativitu a inspiraci. Ale i zlost, vztek, nespokojenost a zklamanost. Játra systému vévodí, a proto mají svého přímého ochránce – žlučník.
ČTĚTE PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK: Systém jater a žlučníku: co našim játrům škodí?
Funkce žlučníku z pohledu těla spočívá v uchovávání a přesném dávkování žluči do natráveniny tak, aby došlo k dokonalému strávení tuků. Z pohledu energie žlučník chrání játra. Jakékoliv potíže s tímto systémem se proto odrazí právě na žlučníku.
Z pohledu psychosomatiky žlučník spouští psychosomatické potíže, mezi které patří:
Tím vším se žlučník snaží upozornit na potřebu změnit úhel pohledu, nemít očekávání a hledat pochopení pro všechno, co se děje nám i jiným lidem. A také pozornost věnovat pozitivům a negativa brát pouze jako výzvy k posunu, na všech a všem hledat tu pozitivní polovinu. A důvěřovat vesmíru, že ví, co dělá.
Žlučník je velmi citlivý na sebemenší destrukci v našem myšlení i chování. Tím nás a náš duchovní vývoj chrání.
Dá se to připodobnit přechodu hor. Jdete s průvodcem a pokaždé, když uděláte něco, co by vaši cestu zastavilo, nebo byste se dokonce začali vracet, váš průvodce se nebude jen dívat. Ale udělá cokoliv, aby vás udržel ve správném směru i tempu. A tak to dělá i žlučník.
Pomluvy, nepřejícnost, zášť, škodolibost, negativita, ukřivděnost. Vlastnosti, které jsou lidmi často přehlížené. Často se nám v praxi stává, že když klienta upozorníme na to, že si libuje v pomluvách, nebo nepřejícnosti, hned to zlehčí. A řekne, že to tak nemyslel a že to normálně nedělá. Ale podle stavu žlučníku to tak není. Ba právě naopak. Jeho pozornost je zaměřena především na to, co se komu nedaří, kdo co zkazil, kdo se rozvádí atd…
Tím, že se tento člověk zabývá především destruktivními situacemi, tím si sám pro sebe tvoří budoucnost plnou zklamání a křivd. A proto žlučník spouští tak dramatické stavy. Aby se člověk posunul k lepšímu, ne horšímu životu.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak na jarní detoxikaci organismu: co jíst a čemu se vyhnout?
Každý z nás prožívá denně spousty situací, ve kterých máme volbu, jak se k nim postavíme. Vesmír nám tím dává možnost tvořit si svoji budoucnost podle svých přání.
Ale není to tak, že by si člověk například při mši v kostele chvilku přál lásku a štěstí, a potom v celém dni produkoval opak (pomluvy, nepřejícnost), tedy nelásku a neštěstí. Vesmír není automat, do kterého hodíte minci a vypadne vám čokoláda. Vesmír je jako obrovské zrcadlo. A jak se v něm celkově odrážíme, to se nám vrací do života. Ne vzhled a úsměvy, ale vnitřní nastavení, vnitřní nálada. To, co člověk prožívá uvnitř sám sebe, a jak se cítí přes celý den, to se odráží a vrací se nám to jako naše realita.
Proto je zcela zbytečné dělat se veselým pro druhé, když člověk radost necítí. Místo toho je na místě udělat všechno proto, aby ji skutečně prožíval i ve chvílích, kdy ho nikdo nevidí. A naopak pokud člověk často prožívá závist, je zbytečné to skrývat, protože se to stejně odráží do jeho budoucnosti. Je nezbytné zjistit, proč se v něm závist vyskytuje a co mu brání v tom, aby měl to, co druhým závidí. Skutečně je zbytečné a nezodpovědné vůči sama sobě omlouvat si to, co je třeba změnit a tím se zbytečně ochudit o to, co vesmír nabízí.
Doporučuji se soustředit na tři věci:
Vnitřní prostředí se nejlépe pěstuje tak, že se zajímáte o sebe ve všech směrech. Jste vnímaví vůči svým myšlenkám, pocitům a činům. Nenecháte nic jen tak být, ale ke všemu, co se ve vás děje, se stavíte konstruktivně. U druhých hledáte hlavně ty dobré stránky.
Vaše strava by se ve zkratce dala charakterizovat takto: co byste nedali osmiměsíčnímu dítěti, to sami nesníte. Když malé děti začínají jíst příkrmy, s jejich zažívacím traktem je nakládáno velmi opatrně a ohleduplně. Což se potom rapidně změní. Kéž by taková změna nikdy nenastala a lidé by ke svému zažívání měli stále stejný respekt, jako když jim bylo osm měsíců.
Váš životní styl by se dal ve zkratce charakterizovat takto: po celý den od ranního vstávání po večerní ulehnutí do postele berte svoje tělo, svoji nervovou a oběhovou soustavu a svůj zažívací trakt jako zázrak. Jako něco zcela výjimečného, dokonalého a hodného vaší ochrany a jemného zacházení. Tím se váš životní styl upraví natolik, že se vaše tělo i celá vaše osobnost bude mít jako v bavlnce.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč jsou bolesti kloubů často spojeny se zlostí a stresem
Když se k sobě člověk chová hezky a s respektem, ani ho nenapadne, aby soudil druhé, pomlouval je, nebo k nim cítil zášť. Naopak. Přeje si, aby všichni ochutnali lehkost bytí a stálou radost na pozadí všedních dní. To by si přál pro všechny okolo sebe.
Proto je nezbytné být k sobě upřímný a zodpovědný. A k tomu nás vede žlučník. Ochraňuje játra, aby mohla nerušeně vykonávat svoji důležitou a těžkou úlohu v každodenní regeneraci, očistě a výživě těla. A zároveň nás žlučník vede k lepšímu vztahu sama k sobě a ostatním. A také k tomu, abychom se na své cestě za lepším a krásnějším životem nezastavovali, ale pokračovali dál.
Nicméně je to těžké. Proto se tomu tolik lidí vyhýbá. Raději pracují do úmoru, tvrdě cvičí v posilovnách, vyhledávají všelijaké výzvy vnějšího světa, aby se nemuseli zabývat světem uvnitř sebe. A tam to zatím žije svým vlastním životem, jako plevel na zahradě. Proto se správně říká, že největší odvaha na světě je „utkat“ se sám se sebou. Největší výzva na světě je pracovat se svým nitrem. A největší síla na světě pochází právě z práce sama se sebou.
Skutečné sebevědomí, odvaha a síla se nebuduje na postu šéfa šéfů, ale uvnitř sama sebe. Nyní s příchodem jara je nejlepší příležitost vyhrnout si rukávy a pustit se do svého nitra. Pár dní zodpovědně pozorovat svoje myšlenky, nálady a emoce. A z toho si udělat nějaký závěr a začít hledat konstruktivní řešení všeho, co tam schází, nebo nefunguje. Upravit si stravu, vztah k sobě celkově a potom už to stačí jen udržovat. Celoživotně už vás to nebude zatěžovat a budete vděční sami sobě za den, kdy jste se takto rozhodli.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera