Proč jsou bolesti kloubů často spojeny se zlostí a stresem

7. 12. 2023 | Akupunktura, Celostní medicína

Klienti, kteří k nám přichází s bolestmi kloubů, s námi v některých případech nespolupracují. I když takovému pacientovi příčinu problému ukazujeme znovu a znovu, stále se vrací k názoru, že jeho problém prostě jen tak přišel. A že po akupunktuře může jen tak odejít. To je však velký omyl. Bolesti kloubů mají vždy psychosomatickou příčinu a ve většině případů souvisí se zlostí. Vysvětleme si to na jednoduchém příkladu. 

Jak stav našich kloubů ovlivňuje zlost

Představte si, že existuje nějaká paní. Má partnera, jehož sestra je svobodná, bez vztahu. Svého bratra neustále žádá o pomoc v domácnosti. Prosí ho, aby nakoupil, něco doma spravil, umyl okna. Je soběstačná, dospělá, ale nechce se cítit sama. To špatně nese bratrova partnerka, protože když je její partner u své sestry, není s ní. Prožívá zlost. Ne velkou, ale víceméně stálou. Protože sestra jejího partnera o něco žádá už téměř každý druhý den.

Prožívá zlost, kterou ventiluje s kamarádkami. Občas něco řekne i partnerovi, ale nikdy nic neřekne jeho sestře. Nechce totiž vypadat jako žárlivá „stíhačka“. Tím se problém prohlubuje. Partnerova sestra bratrovi volá stále častěji. Když se o tomto zmiňuje svým kamarádkám, komentuje to slovy „už jsem si na to zvykla, už mi to ani nevadí“.

Ve skutečnosti jí to vadí stále více, ale snaží se to nevnímat. Tím, že je to zlost častá, nic se neděje pro změnu. Emoce vstupuje do meridiánu žlučníku, kde se usazuje. Postupně zanáší meridián, zatěžuje žlučník i játra, a to už i funkčně – tedy jejich funkce se oslabuje, zpomaluje. Tento systém, stejně jako dalších pět systémů v těle, má na starosti i funkce, které se netýkají pouze procesu trávení, ale funkčnosti pohybového aparátu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK6 tipů, jak se rychleji dostat k vytouženým cílům

Naše tělo se řídí hierarchickým postupem

V těle existuje hierarchický postup, díky kterému je jasně daná priorita některých úkonů před jinými. Konkrétně u jater je na prvním místě trávení potravy a detoxikace organismu. Prostřednictvím potravy, vody, vzduchu a naší pokožky se do těla dostává velké množství jedů, před kterými je třeba tělo ochránit.

Játra filtrují krev tak, aby byla čistá. Zachytávají jedovaté a jinak závadné látky, které později chemicky přemění na něco, co tělu už nemůže uškodit.

Játra mají nejen ochrannou funkci

Ale kromě této funkce také játra produkují vazkou kapalinu, za pomocí které jsou svlažovány šlachy a fascie. Fascie jsou obaly, ve kterých jsou uloženy svaly. Obaly svalů jsou na koncích opatřeny vazivovou tkání, díky které jsou připevněny ke kloubům a kostem. Konkrétně u kloubů jsou vazy připevněny až téměř do nitra samotného kloubu, tedy hodně hluboko.

Ve chvíli, kdy žena dlouhodobě zažívá zlost a frustraci, meridiány žlučníku a jater jsou zanášeny usazenými emocemi a nedochází k pravidelné obnově obou orgánů. Kvůli špatnému spánku a dalším faktorům ubývá v těle jinové složky energie a tělo začne vlivem převládající jangové energii vysychat.

Díky hierarchickému nastavení těla se systém jater a žlučníku přestane zabývat tvorbou a distribucí vazké kapaliny pro šlachy, vazy a obaly svalů. Protože při omezení pravidelné obnovy vlivem ucpaných meridiánů mají také omezenou sílu a je třeba s ní nakládat podle důležitosti.

Pro tělo mají větší důležitost funkce spojené s trávením, ochranou těla před intoxikací a tvorbou, uchováváním a distribucí vitamínů, než bezproblémový pohyb. Proto je tvorba vazké kapaliny pro vazy, šlachy a obaly svalů jednoduše pozastavena do doby, kdy bude lépe.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 4 nejčastější přesvědčení, která zbytečně blokují váš růst

Pokud se nám něco nelíbí, musíme s tím něco udělat

V uvedeném příkladu lepší stav zřejmě jen tak nenastane. Paní se totiž stydí říct napřímo sestře svého partnera, že se jí její jednání nelíbí a partner se k celé záležitosti staví víceméně laxně. Tedy řešení je v nedohlednu. A protože vazy a šlachy postrádají své svlažování vazkou kapalinou už delší dobu, vysychání těla se stupňuje.

Obaly svalů a vazy upínající obaly svalů i se svaly do kloubů se začnou zkracovat a tah, který je způsobený stále kratším svalem, je bolestivý. Pocitově to bolí v kloubu, ale ve skutečnosti se jedná o bolest úponu obalu svalu, který vysychá, zkracuje se a způsobuje bolest a někdy i vodu v koleni.

Navíc v místě, kde vznikají blokády energie (a to i kolem kloubů), se začne městnat lymfa. Ta v těchto místech teče pomaleji a pomaleji, až se zastaví a vytvoří neprostupné blokády, díky nimž se i samotný kloub přestane dostatečně čistit, vyživovat a obnovovat.

Potom, po dostatečně dlouhé době takového blokování, se může nakonec poškodit i samotná chrupavka kloubu. Ale než člověk dosáhne takového poškození samotného kloubu, mnoho let před tím ho bolely úpony obalů svalů a mnoho let prožíval zlost, nespokojenost, napětí, stres a další emoce, které bylo třeba řešit, aby se zabránilo následujícím komplikacím a poškozením.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 3 důvody, kvůli kterým nás trápí vnitřní nervozita, napětí a úzkosti

Jak řešíme bolesti kloubů my

Pokud k nám tedy přijde člověk, který má bolesti kloubů, při vstupním vyšetření vždy zkoumám jeho zvyky, životní situaci, vztahy, stravování, reakce, vnitřní nastavení a další faktory, které mají přímý, nebo nepřímý vliv na procesy v těle. Kvůli tomu v konečné fázi dojde k zastavení svlažování vazů, šlach a obalů svalů, nebo dokonce k obnově, čištění a vyživování samotných kloubů.

Na základě výstupů z diagnostiky potom připravím akupunkturní kombinaci pro prvotní ovlivnění stavu pozitivním směrem a následně rozepíšu další průběh terapeutických masáží přesně podle příčiny a průběhu potíží. Jedním z podstatných faktorů ovlivňujících zdárný průběh všech terapií i terapeutických masáží je dodržování nastavené stravy, a především potom i řešení, nebo ještě lépe vyřešení příčiny.

Proto je třeba, aby s námi klient spolupracoval a aktivně se zajímal o všechny možnosti, jak zprůchodnit potřebné funkce jednotlivých systémů těla a jak tomu jít naproti. Zároveň musí aktivně řešit příčinu.

Bohužel se nám občas stává, že řešení příčiny je pro klienta nepříjemné a nechce se do ní pouštět. Přitom si nepamatuji, že by někdy šlo opravdu o neřešitelný problém. Pokaždé se řešení příčiny nabízelo a stačilo pouze změnit úhel pohledu, nebo zavedené zvyky a přesvědčení, která ale v žádném případě nepřinášela nic pozitivního.

Je to potom velká škoda, když už máme za sebou například půlroční důkladné čištění meridiánů, akupunkturou vyrovnáváme disharmonie v těle, vegetativní nervová soustava je uvolněná a vyladěná a před samotným finále se nám klient zasekne proto, že řešení příčiny se mu zdá zbytečně obtížné. Začne hledat jiné důvody svých potíží, obvykle to nakonec vyhodnotí jako potíže spojené se stárnutím.

Nebojte se řešit příčinu vašich potíží

Není to často, kdy se do finále nedostaneme jen kousíček před dokončením, ale občas se to děje a nám to připadá jako velká škoda. Něco, co mohlo skončit úplně jinak. Proto vám přejeme, abyste se nebáli řešit příčiny vašich potíží.

Bez toho se potíže budou vracet znovu a znovu, protože příčina jen ukazuje na způsob uvažování a přístup, který blokuje další vývoj osobnosti. A proto je třeba ho změnit, proto na něho tělo tak důrazně upozorňuje. Rádi vám s tím pomůžeme, ať už ve studiu, nebo na seminářích.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera