TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jak přispět k radosti, spokojenosti a motivaci našich dětí

1. 9. 2020 | Návody

Právě teď se děti vrací do školy. Připravila jsem si pro vás krátkou úvahu o tom, jak jsou děti v dnešní době velmi často přetěžované. A co udělat pro to, aby se malé ratolesti cítily spokojenější a motivovanější. 

Od dětí se v současné době očekává mnoho

Od dětí se očekávají výsledky ve škole, ale i v kroužcích. Mívají velmi mnoho mimoškolních aktivit, hlavně sportovních. Většinou se snaží uspět, aby potěšily rodiče i učitele. Ale málokdy mají jako motivaci svůj vlastní prospěch či svoji budoucnost. 

Každé dítě by mělo vědět:

Jinak se mohou naučit splnit, cokoliv se od nich chce. Bez ohledu na to, jestli to skutečně chtějí, nebo ne.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKNastává pozdní léto: Jak měníme menu v naší restauraci?

Děti by měly mít možnost volby

Stejně tak je to s mimoškolními aktivitami. U dětí je běžné, že se zpočátku nadchnou pro nějaký konkrétní sport, ale později nadšení opadne a zbyde jen povinnost a dřina bez motivace. Měly by však mít možnost ze sportovního nebo jiného kroužku vystoupit, i když už se nakoupilo drahé vybavení, nebo se zaplatilo vysoké kurzovné. 

Velká část rodičů to může vidět jako nedostatek sebedisciplíny a momentální rozmar. A proto je v aktivitě můžou držet, i když děti už dávno nechtějí. Přitom děti často vůbec netuší, do čeho jdou, když s nějakým kroužkem nebo sportem začínají.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKOd září pro vás spouštíme krabičkovou dietu Jídlo jako vášeň

Naučte děti, že jejich chování má vždy následky

Na druhé straně se děti příliš často nesetkávají s následky svých činů. Pokud je dítě bezohledné, nespolupracuje, je nepřátelské, nebo někomu ubližuje, zpravidla pocítí, že svým chováním zklamalo rodiče, učitele, nebo vedoucího nějakého kroužku. Ale to je všechno. Málokdy chápe celou situaci.

Většinou vůbec netuší:

Děti by měly poznávat, že cokoliv udělají, vždy to bude mít nějaký následek. Ať příjemný, nebo nepříjemný. Je velmi důležité dobře rozpoznat celou situaci, dítěti ji ukázat a nastínit tak, aby necítilo vinu. Ale naopak, aby mělo motivaci svoji chybu napravit, pokud je co napravovat.

Pocit viny dítěti pouze bere radost ze života, chuť se projevovat a může vést až k agresivitě.

Oproti tomu, pokud se jednotlivé situace dětem dostatečně dobře vysvětlí, dítě má možnost nejen pochopit situaci, ale zároveň se učí empatii. Skrze svoje pocity a emoce také poznává samo sebe, čímž mu roste zdravé sebevědomí – vědomí sama o sobě.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMeridiánové masáže: Jak u nás probíhají a v čem vám pomohou?

Rodiče jsou průvodci svých dětí

Pokud rodič přijme fakt, že není majitelem dítěte, ale jeho průvodcem, který ho seznamuje s tím, jak to tady chodí, potom dokáže dítě skvěle připravit na život.

Jestliže ale rodič své dítě považuje za svůj majetek, potom se může stát, že od něho bude očekávat výsledky, kterých sám nedosáhl. Ale chtěl by jich dosáhnout alespoň skrze svoje dítě. Což nakonec neprospěje ani jedné straně.

Děti jsou osobnosti v malém těle a ocení, když se s nimi tak i jedná.

Trápí vás zdravotní potíže? Zbavte se jich!

Dělají vám zdravotní potíže vrásky na čele? Zúčastněte se terapie celostní a čínské medicíny a zbavte se jich jednou provždy.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera