Proč děti trápí psychické problémy a jak jim pomoct

19. 12. 2023 | Osobní rozvoj

V posledních dvou letech k nám do studia přicházejí maminky s dětmi, nebo s dospívajícími dětmi. Děti trpí ztrátou radosti, úzkostmi, depresemi, únavou, bolestmi hlavy, nespavostí a zažívacími potížemi. Jsou demotivované, nespolupracují, někdy jsou i agresivní. Během vyšetření vychází najevo, že děti většinu volného času tráví na sociálních sítích, u filmů, nebo u her. Navíc jí denně velké množství cukrů, tuků a chemikálií ve stravě. A právě v tom spočívá ten problém. 

Co je třeba dětem dopřát pro jejich psychické zdraví

K tomu, aby děti prožívaly radost, spokojenost a dobře se vyvíjely, potřebují prožívat skutečný život. Od narození jsou vybaveny silnou touhou po poznávání, zkoumání a učení se. Denně zapojují všech pět smyslů. Hrou, pozorováním, kontaktem s přírodou, zvířaty a jinými dětmi své smysly rovnoměrně rozvíjejí.

Každodenní hrou a zkoumáním se učí stále nové a nové dovednosti. Jejich mozková centra se tak vyvíjí stabilně a rovnoměrně. Pokud mají možnost trávit čas v přírodě a s jinými dětmi, denně překonávají velké množství výzev a překážek. Tímto způsobem se učí nevzdávat se a hledat řešení v každé situaci. Buduje se jejich skutečné sebevědomí, zručnost a jemná motorika.

Kontaktem s přírodou a jinými dětmi se učí tvořit a ovládat. Postupně poznávají, že každá akce má nějakou reakci. Poznávají přírodní zákony. Prožívají radost a naplnění, protože samy cítí, že žijí v souladu se svojí vnitřní touhou. Jejich meridiány pericardu a tří ohňů jsou naplno otevřené.

Děti jsou komunikativní, rozverné, aktivní, spokojené a šťastné. Už mají poznání toho, jak se cítí, když žijí v souladu sama se sebou a proto se budou umět v životě orientovat. Bez problémů vždy poznají, kde je jejich místo a co je bude dělat šťastnými. Budou znát hodnotu svoji i ostatních.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč jsou bolesti kloubů často spojeny se zlostí a stresem

Jak vypadá život současných dětí ve skutečnosti

Naproti tomu většina dnešních dětí má úplně jiné dětství, než bylo právě popsáno.

Volný čas tráví na mobilu

Volný čas tráví na telefonu, nebo tabletu, kde hledají přijetí, naplnění, učení, poznávání, rozvoj, hru i interakci. Ale nic z toho nepřichází. I kdyby celý čas dítě na tabletu sledovalo rozvojové pořady, nezažije pocit spokojenosti, naplnění a radosti. To proto, že se přímo neúčastní.

Radost, naplněnost a spokojenost přichází tehdy, když je dítě přímo v interakci, aktivním účastníkem. Jeho růst se nemá dít v mysli, ale v nervové a hormonální soustavě. A k tomu je třeba být přímo v akci. Každý dospělý ví, jak rozdílný je zážitek třeba i jen z koncertu, kde ho zpěvák vtáhl přímo do děje. V tu chvíli se hladina a úroveň prožitku zněkolikanásobila a zkvalitnila.

Chvíle, kdy byl člověk součástí děje, se zapsala do jeho nervové soustavy, ovlivnila ho, otevřela. Člověk zažil krásný pocit, že je součástí. A to ho naplnilo radostí a spokojeností, koncert si skvěle užil a zážitek mu hodně přinesl. Kdyby se ale na koncert díval doma na televizi, nic takového by neprožil.

Chybí jim prožitek

Dnešním dětem chybí prožitek, pocit, že jsou součástí. Na sociálních sítích se setkávají s realitou, kde není místo pro nedokonalost. Všichni, kdo se tam prezentují, si dávají záležet na tom, aby se prezentovali pouze z té nejlepší stránky. A často ani ta nejlepší stránka není jejich realitou.

Děti nemají tušení, že to, co tam vidí, je soubor manipulativních scén. Děti si z těchto podsunutých scén tvoří vlastní realitu, světonázor a porovnávají. Porovnávají samy sebe s prezentacemi ostatních.

Nereálné prezentace na sítích podsunuté jako vzor dokonalosti porovnávají se svojí skutečnou realitou. A zažívají frustraci, smutek, pocit nedokonalosti a zmaru.

Zlobí se na sebe, na svoje rodiče, učitele a všechny, kdo jim nepomáhají dosáhnout vytouženého stavu – jako se má ta influencerka, jako vypadá ta zpěvačka, nebo jako svůj život popisuje někdo, koho sledují. Sledováním videí a hraním her děti nerozvíjejí žádné skutečné dovednosti a jejich vnitřní touha po růstu a zkoumání není naplněna.

Nedokáží komunikovat

Neumí komunikovat, překonávat překážky a z jakéhokoliv špatného vnitřního pocitu viní své okolí. Jsou zmatené, nedokážou se orientovat ani v sobě, ani ve svém okolí. Nevyvíjí se ani jejich manuální zručnost, ani jejich mozková centra tak, jako by se vyvíjet měla. Vnitřně to cítí jako nedostatek, smutek, nenaplněnost a bolest uprostřed sama sebe, ale nedokážou to popsat.

Trápí je bolesti hlavy i špatný spánek

Záření z přístrojů negativně působící na jejich nervovou a hormonální soustavu celou situaci neulehčuje. Z toho je často bolí hlava a nemůžou usnout, i když jsou velmi unaveni. Proto se člověk nediví, že jsou demotivovaní, smutní, agresivní, nekomunikativní, úzkostní a chutnají jim hlavně potraviny obsahující hodně cukru, tuku, kofeinu, nebo alkoholu. Potraviny, které působí na mozková centra. Alespoň na chvilku jim dávají pocit uvolnění, pohody a spokojenosti.

Vývoj jejich buněčné struktury se dostatečně nevyvíjí díky absenci podnětů, a navíc jsou buňky jejich křehkých těl likvidovány zářením z přístrojů. Proto některé děti dnešní doby zažívají smutek a nedokážou popsat z čeho. Virtuální svět, do kterého vstoupily, je návykový, a proto je pro ně těžké z něho vystoupit.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 4 nejčastější přesvědčení, která zbytečně blokují váš růst

Nabídněte svým dětem pomoc

Jak vidíte, dnešní děti mnohdy potřebují velkou pomoc od nás dospělých, kteří si ještě vzpomenou, jaké to bylo chodit ven a hrát si, poznávat svět, být jeho součástí. Dostat děti od mobilů, tabletů a počítačů určitě nebude jednoduché. Chce to vymyslet spoustu interaktivních her v přírodě. A nejlépe zapojit kamarády ze třídy, nebo z místa bydliště.

Vytvořte ratolestem zajímavý program, který je vtáhne do děje a ony prožijí to, po čem tolik touží a co hledaly a nenašly na sítích. Být součástí, prožívat spousty pozitivních emocí a naplněnost.

Během akcí je velmi důležité, aby ani dospělí nekoukali do telefonů, ale opravdu byli na 100 % přítomni a užívali si to spolu s dětmi. Když by to dospělí pouze organizovali a sami se do akce nezapojili, nemělo by to skutečný účinek. Dospělí se doslova musí znovu stát dětmi a spolu si to prožít jako jedna parta.

Teprve tehdy děti uvěří, že toto je to pravé žití. Budou součástí celku. Výsledek je potom famózní – šťastná a spokojená rodina. Ovšem pokud by rodiče často koukali do telefonů, potom by těžko dětem mohli vysvětlovat, že to není zdravé.

Snažte se si proto najít jinou činnost, než prohlížení obrazovky telefonu. A tímto způsobem společně s dětmi vkročte do skutečného prožívání života. 

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera