TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jak jednoduše zvýšit životní spokojenost

27. 9. 2021 | Celostní medicína

Pěstování vděčnosti může velmi zvýšit životní spokojenost. V následujícím článku vám popíšeme, jak mechanismus této emoce funguje.

Spokojenost v životě

Jedním z nejdůležitějších faktorů důležitých pro zdraví, spokojený spánek, dobré trávení i vylučování a nadšení pro život, je spokojenost.

Přitom nejčastěji spokojenost chybí lidem úspěšným a zajištěným, nebo lidem, o které je nějakým způsobem postaráno. Tedy tam, kde by to nikdo nečekal.

Chybějící spokojenost se nejčastěji projevuje špatnou náladou, mrzutostí, až negativismem. Později se mohou přidat bolesti kloubů i zad, špatný spánek, nebo špatné trávení.

Člověk, který není spokojený, neprožívá radost. Nebo radost cítí jen krátkodobě, když ji vyvolá nějaký nový vnější podnět. Vše, co mu kdysi radost působilo už je omšelé, nudné, staré a proto už to nevnímá. A přitom není podstatné, jestli jde o věc, životní styl, nebo o člověka. Zkrátka se stává, že časem všechno zevšední a člověk má pocit, že ho nebaví život.

 

Vděčnost

Klíčem, který do života přináší trvalou radost a který na jistotu funguje je vděčnost.

Vděčnost je emoce, která zavání ponížeností. Zavání to pocitem, že něco  dlužíme někomu jako protihodnotu za jeho laskavost vůči nám.

Ve skutečnosti je vděčnost emoce, pomoci které si sami pro sebe vyjadřujeme hodnotu, kterou pro nás ta která událost, věc atd.. má. Je to emoce pro nás, je to nástroj, kterým udržujeme radost a spokojenost ve svém životě. Je to nástroj pro obdarovaného, ne pro darujícího. Díky vděčnosti může člověk radost prožívat třeba jen z jedné věci stále dokola.

Co není vděčnost

Tato vzácná emoce byla v minulosti překroucená, řekla bych až zneužitá. Darující, pomáhající, který si neřekne o žádnou odměnu by podle překroucené verze o vděčnosti měl cítit od toho, komu pomohl – vděčnost. Ale pokud někomu pomohl proto, že pomoct chtěl, cítí se spokojený z toho, co jeho pomoc přinesla a žádný pocit vděčnosti ve smyslu zavázanosti nepotřebuje. Pokud ale pomohl jen, aby od někoho získal vděčnost, pokud za svoji pomoc očekává vděčnost, potom to nebyla pomoc, ale obchod a výši odměny si měl vyjednat ještě před tím, než se do akce pustil.

Tedy skutečná vděčnost je emoce, kterou člověk v sobě pěstuje, udržuje. Skutečná vděčnost se vztahuje na všechno v našem životě. Na lidi, které jsou kolem nás, životní styl, životní úroveň, možnost to změnit pokud mi nevyhovuje, atd…

Vděčnost je silná tvořivá energie, kterou komunikujete přímo s vesmírem. Vděčností dáváte najevo co se vám líbí, že toho chcete víc a nebo že tímto směrem se chcete ubírat.

Každý člověk si tvoří svůj svět sám a vděčnost je jeden z nejsilnějších nástrojů tvoření.

Potřebujete pomoci s potížemi?

Objevte naši terapii celostní a čínské medicíny.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera