Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže

Přihlásit se

Zůstaňne v kontaktu
RSS Facebook

Víte, jak se správně a zdravě opalovat?

Opalování má svoje příznivce i odpůrce, mnoho lidí má ze slunečních paprsků dokonce strach. Přitom slunce má na pokožku těla velmi blahodárný vliv, jen je třeba dodržet pár důležitých faktorů. Jaké to jsou?

6 pravidel pro zdravé opalování

Abyste předešli nepříjemným potížím způsobeným nezdravým opalováním, vyplatí se dodržovat těchto 6 pravidel:

Pravidlo 1: Pečujte o pokožku

O pokožku je třeba pečovat celoročně a to hlavně šetrným mytím. Zdravá pokožka má přirozený tukový film, který ji chrání před vysycháním a také před sluncem. Sprchové gely proto používejte jen zřídka, dejte přednost sprchovým olejům nebo čisté vodě.

Pravidlo 2: Natírejte se

Pokud použijete sprchový gel nebo tělové mýdlo, bezprostředně po koupeli pokožku natřete panenským olivovým olejem, do kterého můžete přidat pár kapek přírodní levandulové esence.

Pravidlo 3: Nepoužívejte opalovací krémy

Opalovací krémy obsahují konzervanty a další chemické látky a přísady, které pokožku velmi zatěžují. A paradoxně ji tím dělají náchylnou k poškození slunečními paprsky.

Před spálením od slunce se chraňte panenským olivovým olejem, ve kterém rozpustíte čistou levandulovou esenci. Je ovšem třeba, aby esence byla zcela přírodní a ne konzervovaná.

My používáme éterické oleje z firmy Karel Hádek, jsou čisté a bez konzervantů. Stačí nakapat 30 kapek éterického oleje na 100 ml panenského olivového oleje.

Pravidlo 4: Vnímejte své tělo

Usuďte, kdy mu pobyt na slunci dělá dobře a kdy je čas zůstat ve stínu. Nesnažte se ho zmanipulovat. Samo vysílá signály, kdy už je pokožka v ohrožení.

Pravidlo 5: Často choďte vody

Během opalování často choďte do vody. V chladné vodě se pokožka zatáhne a stane se tak celkově odolnější.

Pravidlo 6: Natřete se po opalování

Po opalování opět použijte olivový olej s levandulí, pokožku uklidní a vyživí.

TIP: Látka se do těla dostane přes krevní cévy rychleji, pokud ji budete vtírat do pokožky. Na místo toho, abyste danou věc snědli nebo vypili. Proto pečlivě vybírejte, čím se namažete.

Pozor na správné jídlo a nápoje

Před a během slunění nepijte alkohol. Nejezte jídla kořeněná horkým kořením, jehněčí maso a plísňové sýry. To vše zvyšuje horkost v těle a pobyt na slunci byste si neužili.

Naopak chladivé účinky pro tělo má:

  • voda s citronem,
  • okurková limonáda,
  • okurky,
  • meloun,
  • zákys,
  • nebo sushi.

Zkuste to bez plavek

Nejlépe si slunce a vodu užijete bez plavek. Pokud se stydíte a nudapláž byste nenavštívili za nic na světě, alespoň si převlékejte plavky do suchých vždy po příchodu z vody. Předejdete tím prochlazení močových cest, nebo vaječníků u žen.

Uvolněte se

Jakmile vyjdete z vody, položte se na ručník a uvolněte se. Nechte slunce, ať vaše tělo uvolní a rozblokuje.

Když potom půjdete znovu do vody, odplavte si do míst, kde budete mít klid. A pokud bude i hladina klidná, položte se na záda. Uvolněte se, pozorujte mraky na obloze a vnímejte lehkost svého těla. Tak si vodu i slunce užijete nejvíc.

Chcete dostávat upozornění na nové články?

Registrujte se a dostávejte na svůj e-mail upozornění na nové články v blogu.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání upozornění na nové články, a případně novinky a akce studia, po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak vaše údaje chráníme »

© Šárka Eggerová | ochrana osobních údajů | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera