TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Proč je pro naše tělo chřipková sezóna důležitá

28. 9. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

Léto pozvolna končí a s nadcházejícím podzimem přichází i pravidelná „chřipková sezóna“. Tento jev je pro naše tělo poměrně důležitý. V čem konkrétně jeho benefity spočívají? A co má vliv na brzké uzdravení se?

Proč se na podzim objevuje chřipková sezóna

Na podzim se obnovuje systém plic a tlustého střeva. Jedná se o pravidelnou regeneraci, čištění, výživu a posílení plic, tlustého střeva, pokožky těla, dutin, nosu, průdušek, zubů a vlasů. Tento systém se bude obnovovat celý podzim, ale na počátku bývá očista nejintenzivnější. Součástí regenerace je i „velký úklid“ a vyvážení odpadu z těla ven. Vyvážení odpadu může vypadat různě a jeho průběh je závislý od míry znečištění a zanesení systému.

Pokud je znečištění mírné až téměř žádné, na podzim nic nepoznáte. Rýmy, chřipky, kašel, zánět dutin ani horečky s pocením se vás netýkají. Maximálně zažijete třídenní období, kdy po ránu máte potřebu odkašlání malého množství hlenů, a to je všechno. Nic víc se nebude dít. Je to přirozená potřeba plic vyčistit odpad vznikající běžným provozem. Nic dramatického. 

Pokud je znečištění systému plic a tlustého střeva závažnější, celoročně můžete pociťovat neschopnost dodechnout se. Na podzim poté můžete zažít několikadenní lehké příznaky nachlazení se suchým kašlem a později s pravidelným odkašláváním hlenů hlavně po ránu. Může se objevit i lehký průjem, nebo řidší stolice, hlavně po ránu. Také můžete mít přibližně týden rýmu a ucpané dutiny. To všechno se dá dobře zvládnout a pokud to necháte samovolně proběhnout, bude se to opakovat zase až za rok. Není to infekční záležitost, není třeba zůstávat doma. Naopak – lehčí zátěž po celý den napomůže k rychlejšímu dočištění. 

Velké znečištění systému plic a tlustého střeva se může projevit zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí kloubů a svalů, citlivostí pokožky, bolestí na hrudi, suchým kašlem, záchvaty kašle (hlavně v čase kolem 4:00 – 5:00 hod), později dlouhodobým vykašláváním hlenů. Toto vykašlávání může trvat i 3 týdny. Dále se stav může projevit i zánětem průdušek, zánětem dutin nebo zánětem plic. Celoročně se mohou objevit velké potíže s dýcháním a celoročně také velká únava v důsledku nedostatečné funkce přivádění energie plícemi do těla. V tomto případě už je třeba ležet v posteli a pokud možno z ní moc nevylézat. Takto silné čištění je pro tělo velmi náročné a čím méně energie bude spotřebovávat na běžný život, tím více jí můžete použít k čištění a uzdravení.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Co je lenost a proč byste neměli ignorovat potřebu odpočinku

K čemu vede dlouhodobé znečištění systému plic a tlustého střeva

Dlouhodobé velké znečištění systému plic a tlustého střeva a znečištění dalších systémů se může projevovat stejně jako stav předchozí. K tomu se však navíc mohou objevit alergie, bronchitida, astma, ekzém, lupenka, CHOPN a další symptomy nebo nemoci. 

Protože respirační potíže jsou z většiny skutečně pouze čištění a vývoz odpadu, je zbytečné až kontraproduktivní léčit stav antibiotiky. V závislosti na míře znečištění systému tělo musí vyvinout určité množství hlenu, ve kterém se odpad z těla vyveze ven. Je to jeden z nejšetrnějších způsobů hloubkové očisty těla. Takto vyvážený odpad nezatěžuje ledviny ani játra. Jedná se o rychlé a efektivní zbavení se toho, co by mohlo být pro tělo nebezpečné a co by se určitě v těle nemělo ukládat.

Čištění těla lze podpořit vydatným pitím čisté vody, nebo vody s citronem. Velmi důležitá je správná strava, pokud možno absence stresu a dostatek spánku.

Jaké stravě se vyhnout a proč

Co se týká stravy, bylo by dobré vyhnout se v první řadě uzeninám, sýrům, paštikám a celkově všem pokrmům, které obsahují chemii. I vysokoprocentní šunka je silně ošetřena chemií, což velmi zanáší tělo, likviduje mikroflóru a velmi ztěžuje regeneraci těla skrze zatížení jater právě touto chemií.

Systém plic a tlustého střeva zahleňují všechny mléčné výrobky. Vyhněte se také rafinovaným olejům, ztuženým tukům, masu, vejcím (pokud nejsou čerstvá). Dále alkoholu a jakékoliv potravě, která není čerstvá. Pamatujte na to, že také kouření likviduje celý tento systém.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 3 důvody, kvůli kterým nás trápí vnitřní nervozita, napětí a úzkosti

Vaše zdraví ovlivňuje i psychika

Míra stresu, a to především smutkustrachu, má také velký vliv na stav celého systému. Největší dopad na tento systém ze strany psychiky má dlouhotrvající smutek (tzv. na pozadí). Jedná se o emoci, která se někdy v minulosti projevovala silně a později ustoupila do pozadí. To se může jevit jako zlepšení stavu, tedy uvolnění smutku, ale není to tak.

Takto aktivní emoce blokuje průchod energie meridiánem, čímž dochází k nedostatečné regeneraci celého systému. Z dlouhodobého hlediska je to vážný stav. To proto, že nevyhnutelně vede k onemocnění systému, pokud by se emoce na pozadí nevyřešila, nebo se alespoň dočasně neudržovaly meridiány systému čisté, průchozí a aktivní. Také strach má velký dopad na stav celého systému. Vlivem strachu dochází rovněž k blokování funkce systému včetně jeho čištění. Vliv obou emocí na systém je popsaný na začátku článku.

Na negativní stav systému má dále přímý vliv dlouhodobý nedostatek spánku. Tělo potřebuje 8 hodin spánku k tomu, aby pravidelně čistilo a regenerovalo všechny svoje systémy. Pokud je spánek nedostatečný, nedochází k úplnému vyčištění organismu a nečistoty se v něm usazují. 

Plíce jsou orgánem, který do těla přivádí velké množství životodárné energie a s ní i informace potřebné k tomu, abychom se přesně orientovali na naší vývojové cestě. A pokud je stav tohoto systému špatný, má to přímý vliv i na náš duchovní vývoj. Bez dechem přijímaných informací se prostě nebudeme orientovat. Proto se všechna duchovní náboženství a praktiky opírají v první řadě o hluboký dech. A k tomu, aby to všechno dobře fungovalo, potřebujeme mít tento systém čistý a silný. To je důvod, proč tělo urputně a pravidelně tento systém čistí i za cenu toho, že to může být nepříjemné a někdy dokonce i zdlouhavé. V ideálním případě si tento systém zbytečně nezanášet a každodenně dbát o jeho skvělou kondici. Konkrétní tipy jak na to si povíme v příštím článku.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak posilovat hluboký a vydatný spánek

Vyberte si z nabídky seminářů

Zúčastněte se našich seminářů celostní a čínské medicíny a zlepšete svůj život. Vyberte si ten pravý právě pro vás.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera