TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jak posilovat hluboký a vydatný spánek

8. 6. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

Víte o tom, že o hloubce a kvalitě vašeho spánku rozhoduje už vaše ráno? Zjistěte, jak můžete svůj spánek ovlivnit a proč je třeba se hned po ránu pozitivně nastavit. 

O spánku rozhoduje již vaše ráno

Může se to sice zdát nelogické, ale je to opravdu tak. Jakmile se probudíte, máte nějakou náladu a nastavení. A v závislosti na těchto faktorech se bude odehrávat celý den, což bude mít následně přímý vliv na váš spánek.

Své ranní nastavení můžete změnit

Ať už se po probuzení cítíte jakkoliv, můžete s tím pracovat. Během prvních pár minut můžete s vaším nastavením celkem jednoduše hýbat. Pokud se probudíte přímo negativně nastaveni a vzpomenete si na to, že to hned můžete změnit, půjde vám to lehce a elegantně. Stačí si pouze najít, na co se ten den těšíte. Tedy takový světlý bod, který vás spolehlivě potěší a díky tomu si změnit náladu na dobrou.

Nebo můžete vnímat celkovou vaši situaci. Tedy to, že máte kde bydlet, jste zdraví, máte práci, z kohoutku vám teče voda, máte dobré sousedy, spoustu kamarádů atd. Jedná se o ty věci, které již dávno považujete za samozřejmost a už jste se z nich zapomněli radovat. Ráno vám však mohou pomoct změnit nastavení. Naše nálada totiž závisí od úhlu pohledu a pokud změníte úhel pohledu na váš den, na váš život, změní se vaše nálada a tím i vaše realita. Na všechno během dne budete reagovat pozitivně, a tím zůstanete otevření. Načerpáte spoustu energie jen díky svému otevřenému přístupu.

Ranní nastavení se může zdát jako malichernost, ale není. V jaké náladě ráno vstanete, v takové i prožijete den. Dokonce i když během dne zažijete převratné události (ať už pozitivní nebo negativní), vaše ranní nastavení to příliš neovlivní. 

Co když se vám nepodaří změnit špatnou náladu hned ráno?

Pokud se vám nepodaří vaši náladu po probuzení změnit hned, s každou minutou už to bude těžší a těžší. Je to proto, že postupně ztrácíte sílu s tím něco dělat, až rezignujete úplně. A následně můžete prožít den třeba i v náladě zmaru, zlosti, nebo nenaplněnosti. Což je velká škoda.

Pokud se hned po probuzení „zkontrolujete“, zjistíte, že je třeba udělat změnu a uděláte ji, potom prožijete den plný úspěchů a naplněnosti. V minulém článku jsem psala o serotoninu. Hormonu, který se tvoří ve chvíli, kdy cítíte naplněnost, spokojenost, vděčnost, sounáležitost. Serotonin je hormon štěstí a radosti. Potřebujeme ho k tomu, abychom byli schopni prožít radost, uměli se radovat.

Existuje mnoho lidí, kteří si mohou splnit jakékoliv přání, ale nedokáží se z ničeho radovat. Ve výsledku to tedy lze přirovnat tomu, jakoby si ani nic nedopřávali. Příčina je ve vnitřním nastavení. Pokud člověk nepracuje se svým vnitřním nastavením a se svojí náladou, potom se může lehce dostat do situace, kdy se mu serotonin prostě netvoří. A kvůli tomu bude trpět i nedostatkem spánkového hormonu melatoninu.

Pokud se vám tedy povedlo hned po probuzení zkontrolovat a případně přenastavit vaši náladu, máte z půlky vyhráno. Den prožijete jako zábavnou hru. Všechno vás bude bavit, „problémy“ budete vidět jako výzvy a úspěchy vám skvělou náladu pouze posílí. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se naše tělo připravuje na spánek a proč lidé trpí spánkovými poruchami

Jak se večer naladit na spánek

Večer vás čeká druhá výzva. Znáte to, když se vám extrémně daří, nechcete to ukončit. Večer to protahujete a chcete dokončit co nejvíce úkolů. Zkrátka a jednoduše jedete na vlně dopaminu a nechce se vám to ukončit. Nechce se vám spát, protože ten den byl tak skvělý a vy nechcete, aby to skončilo.

Je to pochopitelné – po dlouhé době se vám dařilo, den jste si dokonale užili. Až to tak bude probíhat pravidelně každý den, zvyknete si na to a bude jednodušší se ovládnout a jít spát. Zpočátku tedy budete muset vyvinout jisté úsilí a kolem deváté hodiny večerní už jen odpočívat, ideálně s knihou v posteli. Všechny poznatky dne jste sdělili vaší rodině při večeři a teď už jen odpočíváte. Spokojeni, naplněni, šťastni usínáte a spíte hlubokým spánkem až do rána.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak psychosomatika ovlivňuje naše tělo

Co když se vám nedaří mít dobrou náladu

Může se stát, že ve svém životě máte něco, kvůli čemu se vám nedaří mít dobrou náladu. Rozpad manželství, finanční problémy, konflikt s nadřízeným v práci, další a další potíže, které vám opakovaně nedají spát. V takovém případě je nutné s tím pracovat a nenechat to být. Jak na to?

1. Pracujte na změně

Situace, se kterou se vám špatně pracuje, se neustále musí hýbat. Každý den se musí pracovat na tom, aby se věci měnily. Pokud s tím přes den pracujete, večer usínáte relativně v klidu, protože věci se hýbou a je tedy jasné, že časem dojde k vyřešení. Pokud byste s nepříjemnými situacemi nepracovali, způsobovali byste si velkou vnitřní nervozitu a nejistotu. A to by se odrazilo i na kvalitě spánku.

2. Berte každou situaci jako možnost růstu

Každá zdánlivě negativní situace je vám dána jako možnost růstu. Jedná se o cílenou zátěž pro vaši nervovou soustavu, aby posílila. Díky těmto situacím měníte své priority, náhled na sebe i na ostatní, zrajete a vnitřně sílíte. Právě díky překonávání těchto situací vám narůstá pravé sebevědomí, vnitřní síla a šarm. Díky těmto situacím se stáváte vyrovnanou, spokojenou bytostí, která není závislá na tom, co se děje venku. Protože uvnitř sebe má takovou krásu, jakou vnější svět není schopen nabídnout.

A právě tyto situace jsou každému šité na míru a jejich úkolem je být nástrojem zrání člověka. Tyto situace jsou opravdovou vzácností, nemůžete si je koupit. Přijdou jako dar ve správnou chvíli. Pokud k nim přistoupíte s tímto vědomím, nebudou váš spánek narušovat, ale naopak posilovat.

3. Váš život je váš projekt

Žijte s vědomím, že váš život je váš projekt. Nikdo jiný nemá zodpovědnost za váš život, pouze vy. Pokud ke svému životu budete přistupovat s touto zodpovědností, potom nebudete mít problém s rychlým a správným rozhodováním se v situacích, které jsou citlivé. Jedná se o situace, kdy volíte mezi svojí svobodou a chtěním, očekáváním někoho jiného.

Měli byste vědět, že se nemusíte nikomu zodpovídat, když zvolíte svoji svobodu. Protože pokud byste zvolili očekávání například partnera a zůstali s ním v nefunkčním vztahu kvůli němu, onemocníte. Nikomu tím nepomůžete, věci jen zkomplikujete. Udělali byste to z obav ze soudů lidí okolo vás. A ty právě přijdou ve chvíli, kdy onemocníte proto, že jste šli proti sobě. Každý má svůj život jako svůj projekt a jedině on je za sebe zodpovědný. Nikdo jiný. Jakmile k sobě takto začnete přistupovat, spánek bude hluboký a výživný.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKProč bolest beder souvisí se stresem a napětím

Zúčastněte se mého semináře

Tyto a další informace a praktické dovednosti nejen ohledně spánku, ale i celkového vztahu k sobě učím na semináři Samoléčebné procesy a techniky I.Samoléčebné procesy a techniky II. Zároveň nyní připravuji třetí díl semináře, na který se můžete brzy těšit. Pokud vás tato problematika zajímá a chcete se v ní posunout do vysoké úrovně, přihlaste se. Budu se na vás těšit.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera