Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
TIP: Máme pro vás nový termín úspěšného semináře Samoléčebné procesy a techniky » zjistěte více a přihlaste se
Alternativní a celostní medicína
Vyřešíme vaše fyzické, psychické a vztahové potíže
V zimě se naše tělo přirozeně přepíná do takzvaného pasivního nastavení. Co to pro nás znamená? A čím můžete zabránit podzimním a zimním úzkostem a depresím?
Pozvolna přichází zima a s ubývajícím sluncem se tělo stále více dostává do pasivního nastavení. Celý proces řídí epifýza neboli šišinka mozková. Podle teploty denního světla řídí aktivitu těla.
Teplota světla v létě je vyšší než teplota světla v zimě.
Také produkce serotoninu je v létě, při vyšší teplotě světla, podstatně vyšší než v chladnějších měsících. Serotonin se lidově nazývá hormon štěstí. Skutečně platí, že pokud má člověk dostatek serotoninu, je akční, všechno mu jde lehce. Vše, co dělá, se mu daří, spánek dobře funguje, jídlo mu chutná, život ho baví.
Ale ve chvíli, kdy je produkce serotoninu nižší, nálada klesá a s ní i všechno ostatní. Proto je období podzimu a zimy často složité pro všechny, kdo ve svém životě prožívají těžší období, nebo jejich realita dlouhodobě není uspokojující. Pro tyto lidi na podzim nastává skutečně těžké období.
Úzkosti a deprese často z počátku přicházejí plíživě, aniž by si toho člověk všiml. Jen jako přechodná špatná nálada, která se dá rozehnat. Strach a obavy z něčeho, co bylo možné v letním období zvládnout celkem bez potíží. Časem se do tohoto nastavení člověk dostává častěji. Až přijde období, kdy je takto naladěn stále a vlastně už z něho nevychází.
Nebezpečnost tohoto stavu je převážně v tom, že to člověk sám už není schopen vidět a pojmenovat to, aby se z tohoto stavu dostal ven. A může se stát, že vaši nejbližší s tímto stavem neumí pracovat. A následně se zlobí, že se vůbec v takovém stavu nacházíte, což přirozeně ničemu nepomáhá.
Proto tolik lidí užívá antidepresiva, ale existuje i lepší cesta, jak z toho ven. Klíčem k tomu, proč tělo takto reaguje na sníženou dávku serotoninu, je v prožívané realitě člověka postiženého úzkostmi a depresemi. Něco dost podstatného v jeho životě nefunguje. A ve chvíli, kdy klesne produkce serotoninu vlivem změny teploty světla, je to znát naplno. Proto je dobré s tím počítat.
Pokud se ve vašem životě děje něco, co vás trápí, demotivuje, obtěžuje a způsobuje vám starosti, je vhodné to pozorovat, pojmenovat a najít příčinu potíží. A následně vybrat řešení, jak s příčinou naložit, a nakonec to i udělat.
Ale ne všechno jde vyřešit hned. Řešení některých situací potřebuje hodně času a bude trvat roky, než se věc dostane do uspokojivého stavu. V tom případě je třeba se zásobit na zimu vším, co pomáhá přečkat emočně těžší období. Co můžete vyzkoušet?
Jedním z nejúčinnějších nástrojů, který umožňuje přečkání těžšího období, je akupunktura. Aktivací konkrétních akupunkturních bodů dojde k uvolnění těla i mysli. Tím se uvolní i všechny systémy těla. Trávicí systém se rozpohybuje a stravu dokáže lépe rozložit. Do tlustého střeva se tak dostane kvalitnější hmota a množství serotoninu vzroste.
Navíc nám jídlo bude víc chutnat a více si ho užijeme. Cévní systém se uvolní, tělo se dostatečně prokrví. Nervový systém se uvolní z přepětí do své přirozené polohy. Díky tomu přestane reagovat podrážděně na sebemenší vzruchy.
Dalším účinným nástrojem je hudba. Jen je třeba dát si pozor při výběru poslouchané hudby. Hudba je doslova nosič vibrací.
Vysoké vibrace mají například Mozartova díla a díla dávných mistrů. Také mantry nesou vysoké vibrace. Vysoko vibrační hudba tělo ladí do příjemných pocitů.
A naopak nízké vibrace nese například metal, tvrdý rock a negativně laděné texty popových skladeb. Nízko vibrační hudba nás může dostat hlouběji do depresí, úzkostí a do pocitu beznaděje.
Další z možností, jak se ubránit smutku, úzkostem a depresím, je sauna. Pobyt ve vyhřáté sauně na tělo působí velmi příznivě a v zimních měsících i částečně nahrazuje slunce. Prudká změna teploty, kdy se rozpálené tělo ponoří do ledové vody ochlazovacího bazénku, prudce zvýší aktivitu cévní soustavy a úplně resetuje mysl.
Všechny chmury, negativní scénáře a domněnky jsou pryč, vystřídá je euforie a lehkost. Pobyt v sauně komplexně čistí tělo i mysl, uvolňuje napětí a navozuje příjemný pocit lehkosti. Je to dočasný stav, ale pokud nám jde o to překonat kritické období, potom je sauna skvělá volba.
Dalším nástrojem, který máme k překonání těžšího období, jsou kolektivní hry. Ideálně pohybové, jako jsou volejbal, florbal, futsal, badminton, nebo stolní tenis. Při hře se uvolní energie, cévní, nervový i svalový systém a mysl.
V zimním období je velmi důležitý i pobyt venku, nejlépe v přírodě. I když v zimě příroda spí, stále je nejlepším nabíjecím fenoménem. Ale nezůstávejte v ní příliš dlouho, zvláště, pokud jsou teploty výrazně pod nulou. S sebou si určitě vezměte termosku se zázvorovým čajem a do druhé termosky teplé pečené kaštany.
A z procházky to vezměte přímo do sauny. První kolo v sauně si náležitě užijete. Prokřehlí, unavení z pobytu v zimní přírodě vydržíte v sauně déle než jindy a v odpočívárně potom na pár minut usnete. A to bude ta nejlepší relaxační tečka.
Co je v zimě naopak třeba omezit, je vyčerpávající přepínání se dlouho do noci a pokračující brzy ráno. V zimě je tělo velmi citlivé na výdej energie. A právě vyčerpávání se hluboko do zásob těla samo o sobě může spustit sadu úzkostí i depresí.
Proto nečekejte, až vás zima a s ní oslabení nálady překvapí. Můžete tomu předejít tím, že se o sebe budete pečlivě starat. Naplánujete si dny tak, aby vám zbývalo dost času a síly na aktivity podporující skvělou náladu a uvolňující tělo i mysl. A to vám vydrží až do příchodu jara.
© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera