TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jaké jsou příčiny stresu a jak s ním zatočit

26. 4. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

Stres je fenoménem dnešní doby. Doslova ji charakterizuje. Dokonce i lidé, kteří by v napětí vůbec nemuseli být, jsou pod dlouhotrvajícím stresem. Téměř to vypadá, že kdo neprožívá stres, jako by nebyl. A přitom je to tak zbytečné. Jak si s ním poradit?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKProč bolest beder souvisí se stresem a napětím

Stres mívá nejčastěji dvě příčiny

Lidé si prožívání stresu dovolí hlavně proto, že neznají jeho plný dosah na jejich život. Často vůbec netuší, jak velký dopad na tělo, psychiku, zdraví, schopnost se radovat a schopnost prožívat, stres má.

Jakmile je člověk pod stresem, mění se mu náhled, hodnoty, nastavení. Směrem k negativnímu pólu. Takže na všem, co kolem sebe a v sobě vidí, vnímá pouze negativa. A když tam nejsou, vytvoří je. Dalo by se to nazvat nastavením na nouzi. To proto, že tělo tento stav jako nouzi skutečně pociťuje. 

Dva hlavní důvody stresu si tady rozebereme a začneme od toho jednoduššího.

Stres související s fyzickými potížemi

V tomto ohledu se tělo do stresu dostává ve chvíli, kdy dlouhodobě nedostává, co potřebuje a do budoucna by to mohlo vést k nemoci či úmrtí. A nezáleží na tom, za jakých podmínek se mu něčeho nedostává.

Jako příklad lze uvést bezstarostný život mladého zajištěného člověka, který jde ze zábavy do zábavy a nemá čas na spánek. I když ho to baví, tělo se brzy dostane do stresu a spustí úzkosti. Za těchto podmínek by dlouho nepřežilo.

Toto byl extrémní příklad. Ale i dieta, extrémní trénink, nebo vysoké pracovní nasazení dostává tělo do stresu přesto, že to jeho nositele velmi baví. Naše tělo má svoje limity a ty je třeba respektovat. Potřebuje:

Přitom právě strava a odpočinek jsou nejvíce podceňovány. Mnoho lidí se stravuje potravinami, které je nevyživují, nebo jim dokonce škodí. Je dobré znát repertoár potravin, které dokáží vyživit přímo vaše tělo.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč se po zdravém jídle cítíme lépe

Stres související s psychickými potížemi

Druhým z nejčastějších důvodů stresu je psychický. Ten se dále dělí na vnitřní a vnější.

Vnitřní důvody stresu

Mezi vnitřní důvody stresu patří domněnky a touha vše kolem sebe a v sobě ovládat. Vnitřní stres zažívá například maminka na mateřské dovolené, kdy její domácnost a život už není jako dřív. Nebo žena v důchodu, která pociťuje, že „mladí“ moc cestují, nebo málo cestují. Že dcera nechce mít děti, nebo syn se nechce ženit atd.

Vnitřní stres zkrátka vzniká ve chvíli, kdy se člověk nesmíří s tím, co v tu chvíli nelze změnit. Přitom je to velká škoda.

Člověk se snaží plout proti proudu, ztrácí mnoho síly, likviduje svoje tělo i psychiku a nic mu to nepřináší. Je třeba se ovládnout a přijmout situaci takovou, jaká je. Protože jeden z vesmírných zákonů říká, že cokoliv se stane jinak, než měl člověk v plánu, je pro něho daleko větším přínosem než původní plán.

Tedy pokud se člověku podaří situaci přijmout, změní se jeho vnitřní nastavení, navýší se vibrace a on získá vyšší životní nadhled. Proto se mu ty „věci“ dějí, aby se mohl posunout, vyrůst. Samozřejmě není jednoduché to přijmout, ale je to možné.

Vnější důvody stresu

Vnější důvod stresu známe všichni. Jsou to okolnosti, které na nás tlačí. Termíny v práci, málo času na diplomovou práci, hypotéka, nebo partnerské potíže. Je to něco, s čím je třeba pracovat a současně si udržet balanc. Doslova by se tento proces dal přirovnat k balancování provazochodce. Tento důvod stresu je skutečně těžký, ale i s tímto se dá pracovat.

Jak na to?

  1. Je třeba přijmout situaci tak, jak je, a nebojovat proti ní. Když je zřejmé, že se v ní člověk nějaký čas bude muset pohybovat, přijme ji a tím se vyhne tvoření negativních emocí, jako jsou zlost, zášť, nebo smutek. Negativními emocemi by sám sebe pouze obíral o energii a tu právě potřebuje k řešení své situace.
  2. Jakmile jste situace přijali, je třeba nastavit podmínky pro tělo. Spánek, výživná strava, dýchání, pitný režim a odpočinek od problematiky. Tím, že zajistíte tělo, velmi se vám uleví.
  3. Jakmile je tělo stabilizované, je třeba se soustředit do nitra. Najděte pozitivní bod vaší situace – co vám má přinést? V čem vás má posunout dál? Co díky ní můžete získat? 
  4. Nenašli jste nic pozitivního? Nic vám to nedává? Potom je připravena cesta ze situace ven. Není cesta ven? Potom tam bude něco pozitivního. Nikdy se nestane, že byste byli drženi v situaci, která pro vás nemá žádnou hodnotu z pohledu vašeho růstu.
  5. Našli jste pozitivní bod? Upněte se na něho a rozvíjejte ho. Pokud vám vaše situace dává smysl, jsou tam pozitiva, která vás posouvají dál, upněte se na ně a to vás bude udržovat v energii.
  6. I přes to, že vám vaše situace dává smysl a už se neblokujete negativním postojem, je třeba si čas strávený řešením vaší situace dát do bloků. To proto, abyste měli možnost si od toho skutečně odpočinout. Vysvětleme si to na příkladu diplomové práce. Při její tvorbě si stanovte dny a hodiny, kdy se budete věnovat pouze její tvorbě a ničemu jinému. A naopak. Po zbytek času se chovejte tak, jako byste o ní vůbec nevěděli. Pokud si ohraničíte čas věnovaný výhradně řešení vašeho problému, získáte hodiny a dny bez stresu. A vaše tělo a mysl se bude moct nadechnout a zrelaxovat. 

Zúčastněte se našich seminářů

Vyberte si z našich seminářů tradiční čínské medicíny a zlepšete s jejich pomocí svůj život. 

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera