TIP: Máme pro vás novou knihu Dlouhověkost? Žádný problém! » zjistěte více

Jak psychosomatika ovlivňuje naše tělo

16. 5. 2023 | Celostní medicína, Čínská medicína

Psychosomatika má obrovský vliv na naše tělo. Přečtěte si praktický příklad, jak funguje a co všechno dokáže ovlivnit. 

Co je psychosomatika

Psychosomatika je jev, který se vyznačuje tím, že se naše myšlenky projevují na těle. Všechno, co se odehrává uvnitř nás, se projevuje na těle zvenku i zevnitř. Zdraví, kondice, vzhled, množství energie a další a další jevy na úrovni těla jsou řízeny naší myslí, respektive nervovou soustavou.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jaké jsou příčiny stresu a jak s ním zatočit

Jak psychosomatika funguje v praxi

Představte si ženu ve věku 42 let. Je s kamarádkou na dovolené, moc se jí tam líbí. Nervová soustava je relaxovaná, svaly jsou uvolněné, vnitřní orgány jsou uvolněné, všechny oběhy těla jsou taktéž volné.

V těle se spouští regenerační a obnovovací procesy, napojování poškozených obvodů, odvod odumřelých buněk, tělo je promýváno a čištěno zevnitř. Jde to zlehka, cesty krve, vody, výživy, energie i kalů jsou otevřeny.

Tělo se uzdravuje a obnovuje.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Proč bolest beder souvisí se stresem a napětím

Najednou mysl ovlivní myšlenka viny

Ale potom vstoupí do hry mysl. Žena si stále užívá báječnou dovolenou, ale v jednu chvíli ji napadne, že ona si tady užívá a její muž musí být chudák v práci. Mysl vytvoří myšlenku viny. 

Myšlenka viny se rázem změní na pocit viny. Ten už mozek zná a ví, že po pocitu viny vždy následovalo něco nepříjemného. Mozek tedy vydá příkaz k „mobilizaci“ – nervová soustava se přepne do režimu akce, ohrožení. Žena je ohrožena sama sebou. Ale to mozek nerozlišuje.

Svaly, vnitřní orgány a všechny oběhy těla se stáhnou, regenerace se zastavuje, tělo se dostává do napětí. Napětí těla může ustoupit brzy, ale také může zůstat několik dní. 

Pokud se tento stav bude často opakovat, dojde k tomu, že původně pravidelná každodenní regenerace těla bude nedostatečná. Po několika letech se to projeví jako symptomy. U této ženy značící poruchy v oblasti štítné žlázy, žlučníku a ženských orgánů.

Postupem času dojde k nemoci

Čím hůř se žena bude cítit, tím horší povahu budou mít její myšlenky, domněnky a z nich vzniklé emoce. Jednotlivé emoce potom vstupují do meridiánů, ve kterých blokují volný průchod energie a pravidelná regenerace některých vnitřních orgánů tím bude znemožněna. A dojde k nemoci.

Až ve chvíli, kdy si žena řeší svoji nemoc, se dostává i k příčině. A tou jsou domněnky. Většina z toho, čím žena svoje tělo dostávala do napětí a stresu, se nezakládala na pravdě. A nebyl důvod něco takového vytvářet. Měla v sobě aktivní starý program z dětství a ani si neuvědomovala, že stále žije na této staré platformě.

Tím, že si tuto skutečnost uvědomila, teprve byla připravena s tím něco dělat. Dřív to nebylo možné. Netušila totiž, že její mysl pod tíhou programu tímto způsobem ovládá její život.

PŘIHLASTE SE na seminář Samoléčebné procesy a techniky I.

Co dokáže změna nastavení

Jakmile změnila svoje nastavení, celý život se jí změnil. Dokázala žít a rozhodovat se sama za sebe, aniž by přestala spolupracovat se svými blízkými i okolím. Její tělo zůstávalo v uvolněném stavu a poměrně rychle se uzdravilo.

Začala víc prožívat běžnou realitu. A s úžasem zjistila, že každý okamžik, každá činnost a většina běžných situací v sobě mají něco fascinujícího a krásného, pokud je ochotná to objevit a tímto způsobem se na to podívat. Byla šťastná stále. 

Tímto poznáním se dostala do vyššího stupně vědomí, navýšila si vibrace a život ji nesmírně bavil.

Do tohoto stavu se mohla dostat jen proto, že její tělo s ní spolupracovalo. Že jí věrně odráželo stav jejího myšlení a její tvorby na úrovni vědomí.

Kdyby tělo nespolupracovalo a nechalo to být, neměla by šanci se nikam posunout. Neměla by motivaci a ani by nevěděla, že je kam se posunout.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak na léčbu štítné žlázy pomocí celostní medicíny

3 důvody, kterými si lidé škodí

Tento příklad je jen malou ukázkou toho, jak se myšlenky člověka otisknou do jeho zdravotního stavu, kondice i vzhledu. A také proč se to děje. Psychosomatika je nástroj, který nás nenechá stát na místě, když je třeba udělat krok dál. Pokud je možnost lepšího života, lepšího stavu vědomí, než je ten současný, tělo se postará o to, abychom toho dosáhli.

Přesto si tuto možnost – dosáhnout na lepší existenci – mnoho lidí nedovolí. Jsou tři hlavní důvody, kterými si škodí:

1/ Nevěří svému přání

Mnoho lidí má přesnou představu o tom, jak by chtěli žít. Ale pochybují o tom, že by se to zrovna jim mohlo stát a že je to reálné.

Pochybnosti přijdou hned, jakmile má člověk pocit, že jeho cesta se od jeho přání odklání. Neodklání. Stále vede přímo k němu. Jen má někdy spletité zatáčky, a tak má člověk pocit, že svého přání nemůže nikdy dosáhnout.

A právě ve chvíli, kdy člověk začne pochybovat, se jeho přání anuluje. A poté člověk skutečně svého přání nedosáhne. Je třeba věřit tomu, že vesmír ví, co dělá. A svoje přání už teď žít. Potom se nemůže stát, že by se nesplnilo.

2/ Nemají rádi změny

Pokud člověk touží po lepší existenci a přitom ho děsí představa jakékoliv změny, jsou to dvě protichůdné síly v něm. Proto z toho vznikne jen velké napětí a stres. Je třeba zahořet láskou ke změnám, vidět v nich potenciál, růst. Potom se můžou stát i zázraky.

3/ Chtějí pouze odstranit symptomy

Pokud tělo ukazuje na něco, co je třeba řešit, protože by to mohlo zablokovat prosperitu a růst člověka, a člověk pouze odstraní symptomy, velmi si škodí. Symptomy jsou řečí těla. Díky nim nám tělo napovídá co udělat a kam se posunout. 

Zúčastněte se našeho semináře

Přihlaste se na seminář Samoléčebné procesy a techniky I. V jeho rámci toto a spoustu dalších zásadních témat dopodrobna probereme i s praktickými cvičeními a meditacemi. Přihlaste a změňte náhled na všechno, co se vám v životě děje.

Sdílejte na sociálních sítích

Rady a tipy pro váš lepší život

Všechny články

© Chambre de Charme s.r.o.
ochrana osobních údajů | cookies | všeobecné obchodní podmínky

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Foto: Tomáš Kučera